HABER

Yeni otoyolun geçiş ücretleri artırıldı

Ankara (AA)- Gebze'den İzmir'e uzanacak yeni otoyol ve Körfez'e yapılacak köprüden geçiş ücretleri artırıldı. Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı Karayolları Genel Müdürlüğü, 9 Nisanda ihale edilecek İzmit Körfez Geçişi tavan ücretini otomobiller için 30 dolara, otoyoldan geçişi ise kilometre bazında 0,050 dolara çıkardı.

Alınan bilgiye göre, Karayolları Genel Müdürlüğü, Türkiye'nin batısında Kuzey-Güney koridorunda ulaşımı rahatlatmak üzere hazırladığı yeni otoyol projesinin tekliflerini 9 Nisan 2009'da alacak. Yap-işlet-devret yöntemiyle ihale edilecek projeyle, pek çok yerli ve yabancı firma yakından ilgileniyor. Ulaştırma Bakanlığı, fizibilitesini
hazırlattığı 6 yeni otoyol ve İstanbul'a 3. Köprü projelerinde aynı finansal yöntemi uygulayacağı için İzmit Körfez Geçişi ve Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyolu'nu diğer projelerde gösterge olarak kabul edecek. Bakanlık, bu nedenle İzmit Körfez Geçişi ve Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyolu Projesi'ne özel bir önem veriyor.

Küresel finansal krizden dolayı ihaleyle ilgilenen firmalar, projenin daha cazip hale getirilmesi talebinde bulundu. Bunun üzerine Karayolları Genel Müdürlüğü, projenin geçiş ücretleri, kredi temini ve kamulaştırmalarda firmalar lehine iyileştirme yaptı. İhale şartnamesinde yapılan değişiklikler, zeyilname ile firmalara bildirildi. "İşletmenin açıldığı yıl" için belirlenen tavan geçiş ücretleri, "2008 yılı" bazlı hesaplanacak. Buna göre, daha önce KDV hariç 26.55 dolar olarak belirlenen İzmit Körfez Geçişi'nden otomobiller için başlangıç geçiş ücreti 30 dolara çıkarıldı.

Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyolu'ndan geçiş ise kilometre bazında 0,028 dolardan 0,050 dolara yükseltildi. Otoyolun uzunluğu 421 kilometre olarak hesaplanıyor. Karayolları Genel Müdürlüğü, 9 Nisandaki ihalede, katılımcı firmalardan Körfez geçişi ve otoyol için işletme yılı süresi talep edecek. Bu kapsamda, şartname koşullarını yerine getiren ve en kısa süreyi taahhüt eden firma ihaleyi kazanacak.

İzmit Körfez Geçişi ve Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyolu, Gebze'den başlayacak ve Körfez'i köprüyle geçerek Orhangazi'ye bağlanacak. Bursa üzerinden devam edecek otoyol, Balıkesir'den geçerek İzmir'e uzanacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön