HABER

Yeni Renault aracı FIA'nın kaza testini geçemedi

Renault'nun yeni R29 aracının, FIA'nın kaza testinden geçemediği ancak araç gelişiminin planlandığı gibi sürdürüleceği belirtildi.

Fransız otomobil üreticisi, kaza testine takılmasına karşın, yeni aracın 19 Ocak'ta Portekiz'deki Portimao pistinde planlandığı gibi tanıtımının yapılacağını söyledi.

Bununla birlikte kaynaklar, R29'a yönelik hazırlıkların çok iyi gitmediğini, aracın FIA'nın mecburi tuttuğu üç kaza testinden ikisinde başarısız olduğunu kaydetti.

Kaynaklar, aracın burun ve yan etki testinden geçemediğini belirtirken, takımın yeni şasilerinden birinin de testlerden birinde ciddi zarar gördüğünü iddia edildi.

Takım sözcüsü ise, iki kaza testinde başarısız olduklarını doğruladı ancak mühendislerin hataların nerede olduğunu bildiğini ve problemlerin çözüldüğünü bildirdi.

Aracın yeni testlerden geçeceğini belirten sözcü, "Anormal bir durum yok. Bununla birlikte problemin nerelerde olduğnu tespit edip giderdik. Araç 19 Ocak'ta Algarve'de piste çıkacak" dedi.

Takımların kaza testinde başarısız olması çok nadir görülen bir olay değil. Mühendisler şasi yapımında ağırlık limitlerini ölçebilmek için bazen kaza testine takılma ihtimalini göze alarak bu tür riskler alabiliyor.

Renault, 2005'te de yan etki testinden geçememiş ancak daha sonra yapılan değişikliklerle dünya şampiyonluğunu kazanan bir araç üretmeyi başarmıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön