HABER

Yeni rezervler için yeni sondaj makinaları geliyor

Ankara -AA- Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü, elindeki eski sondaj makinalarını kademe kademe yenileyerek, yeni teknolojiye sahip, daha derin ve geniş ölçekli arama yapabilecek sondaj makinaları alacak.

MTA, bu yıl için biri jeotermalde kullanılmak üzere 2 bin 500 metrelerde arama yapabilecek, 2'si de maden sondajlarında kullanılmak üzere 3 yeni sondaj makinası sipariş ederken, 2008 yılı için de 3-4 adet daha yeni sondaj makinası almayı planlıyor.

Yer altı kaynakları yönünden dünya madenciliğinde adı geçen 132 ülke arasında toplam üretim değeri itibariyle 28. sırada, maden çeşitliliği itibariyle de 10. sırada yer alan Türkiye'nin, başta endüstriyel ham maddeler olmak üzere metalik madenler, enerji ham maddeleri ve jeotermal kaynaklarda zengin potansiyeli harekete geçirebilmesi için sondaj çalışmaları büyük önem taşıyor.

MTA Genel Müdürü Mehmet Üzer, konuyla ilgili A.A muhabirine daha derinlere inen sondajlar yapmak için yeni makinalar alınacağını söyledi. Üzer, şöyle devam etti:
"Bizim toplam 61 sondaj makinamız var, bunların 12'si jeotermalde kullanılıyor. Bu makinaların çoğunluğu 1960'ların teknolojisi, ancak bu makinalarla da olsa hem özel sektörde hem de devlet olarak 800 milyon ton kesin kömür rezervi, 600 milyon da mümkün rezerv tespit edildiyse bunu sondaj sayesinde bulduk. Aynı şekilde makinaları yenilememiz durumunda verimlilikle birlikte bulunacak rezerv sayısı da artacak."Eskiden özel sektörün sadece su sondajıyla uğraştığını şimdi ise maden
sondajlarına da ilginin arttığına işaret eden Üzer, Türkiye'nin madencilikte ilk etapta yılda toplam 1 milyon metre ileri ki yıllarda da 3-4 milyon metrelik sondaj yapması gerektiğini bildirdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön