Yeni sistem şekilleniyor! Devlette de CEO dönemi başlıyor

AK Parti’nin hazırladığı taslak ile bürokratik yapıda reform niteliğinde adımlar atılıyor. Genel müdür ve üstü kadrolarda ‘CEO’ sistemine geçilecek, özel sektörde başarılı olan isimler kamuya transfer edilecek. Aktif, verimli ve etkin çalışmayan bürokratlar kamuda tutulmayacak. Mevcut uygulamada, görevden alınan bürokratların ‘kızak, havuz veya depo kadro’ olarak nitelendirilen müşavirlik kadroları boşaltılacak. Üst düzey yöneticileri Cumhurbaşkanı atayacak.

Yeni sistem şekilleniyor! Devlette de CEO dönemi başlıyor

Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemine uyum kapsamında yapılan hazırlıklar arasında en önemli yeri tutan bürokratik vesayet konusunda reform niteliğinde adımlar atılacak. Edinilen bilgiye göre, İçişleri eski Bakanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Efkan Âla’nın başkanlığını yürüttüğü bürokrasinin yeniden yapılandırılmasına yönelik uyum komisyonu çalışmalarını tamamlama aşamasına geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında uyum komisyon başkanları ile geçtiğimiz günlerde yapılan toplantının ana gündem maddesini devletteki bürokratik vesayetin kaldırılmasına yönelik yapılacak çalışmalar oluşturdu. Erdoğan’ın da her platformda gündeme getirdiği ‘Obez devlet’ yapılanmasına son verecek önemli değişiklikler de bu toplantıda ayrıntılı bir şekilde ele alındı. İşte taslaktaki, bazı önemli adımlar:

CEO SİSTEMİNE ADIM

Kamuda, genel müdür ve üstü kadrodaki yaklaşık 500 civarındaki kamu üst yöneticisi Cumhurbaşkanı tarafından bizzat atanacak. Bu yöneticiler, kamunun yanı sıra özel sektörden de olabilecek. Özel sektördeki gibi ‘CEO’ sistemi kurulacak ve üst düzey bürokratlar tıpkı özel sektördeki CEO’lar gibi çalışacak. Bu kişilere, ömür boyu devlet kadrosunda kalma garantisi verilmeyecek. Hükûmetle gelip hükûmetle gidecekler. Görevden alınan kamuda da kalamayacak.

DEPO KADROYA SON

Bürokraside hantallık bitecek. Kamudaki üst düzey yöneticiler, hükümet icraatlarının içinde faal olarak görev yapacaklar. Mevcut uygulamada görevden alınan bir bürokrat daha alt kadroya atanamadığı için, devlette ‘havuz, kızak, depo’ kadro olarak bilinen müşavirlik kadrolarına atanıyordu. Bu müşavirlerin tamamı neredeyse hiçbir iş yapmadan maaş alıyorlardı. Yeni sistemde bu ‘havuz’ olmayacak. Müşavirse müşavirlik görevi yapacak. Her birim ve makam fonksiyonel çalışacak.

HİZMETTE KALİTE

Bürokratik süreçler kısalacak. Siyasi irade adına politika üretecek ve uygulayacak bürokratlar olacak. Karar alıcılar, ‘idarenin değil, siyasi iradenin’ parçası olacak. İmza yetkisi olan bazı kadrolar devreden çıkarılacak. Bir bürokratın imzası yeterli olabilecek. Bu yolla hiyerarşik yapıda azalma olacak. İmza süreçleri kısalacak, herhangi bir evrakta birden fazla üst yöneticinin imza atması uygulaması kaldırılacak. Verimli, etkin, şeffaf ve hizmet üreten bir mekanizma oluşturulacak.

ALTI KADRO ATAMASI

Kamudaki yönetici yapılanmasında, genel müdür altı üst düzey kadrolara atamalar ilgili bakan ile Cumhurbaşkanın imzası ile olacak. İkili kararnamenin yanı sıra, bu kadrolara sadece ilgili bakanının imzası ile atama yapılabilmesi de tartışılıyor.

YENİ ÖZLÜK HAKLARI

Kamudaki üst düzey yöneticilerin ve milletvekillerinin maaşları, Başbakanlık kurumu kalkacağı için, ‘Başbakanlık müsteşarının’ maaşına değil; artık Cumhurbaşkanlığı müsteşarlığının ücretine endeksli olacak. AK Parti kurmayları, kamudaki en yüksek devlet memurunun ‘Cumhurbaşkanlığı müsteşarı’ olarak adlandırılmasına henüz karar verilmediğini, ancak her halükârda, en yüksek devlet memurluğu yapısının Cumhurbaşkanlığı bünyesinde olacağını dile getiriyor.

DENETİM KRALLIĞI

Her bakanlığın kendi denetim sistemi olacak. Ancak ikili bir yapı kurulacak. İç denetim ile soruşturma süreçleri birbirinden ayrılacak. Bir müfettiş hem soruşturma hem de iç denetimle görevli olmayacak. AK Parti kaynakları, bu uygulama ilgili “Mevcut teftiş kurulları küçük küçük krallıklar oluşturmuş durumda. Bu yapıya izin verilmeyecek” diyor. Ayrıca, Başbakanlık birimleri kaldırılacağı için, buna uyumlu olarak Cumhurbaşkanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı oluşturulacak.

SİYASİ MÜSTEŞARLAR

Yeni hükûmet sisteminde, bazı bakanlıkların kaldırılması, birleştirilmesi veya bölünmesi de tartışılıyor. Bu kapsamda, taşra teşkilatlarının da yeniden yapılandırılacağı belirtilirken, bakan yardımcılığı sistemi de yeni bir yapıya kavuşturulacak. Bu kapsamda, bakanlıklardaki ‘müsteşarlık’ kadrolarının kaldırılması durumunda, bakan yardımcılarının hem sayısının artırılması hem de ‘siyasi müsteşar’ gibi görev yapmaları sağlanacak. AK Parti kurmayları, bu konuda da son kararın Cumhurbaşkanı tarafından verileceğini dile getiriyor.

(TÜRKİYE GAZETESİ)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 17 yorum
TC HOLDİNG....TBMM AŞ...
Elinden gelse, sokaktaki çöpçüleri dahi o atamak istiyor, tek adam dönemi kimseye yarar sağlamaz, bunu er geç taraf olanlar da anlayacak
Keşke şeker fabrikalarına CEO atasanızda satmasanız..
akp babasının hayrına veya ülkenin hayran yapmıyor geleceğini garantiye almak için korktuğu için ve kendisi için yapıyor ülkeyi düşünseydi dolar 4 olmuş
örneğin şimdi birisi coca cola da ceo yada ne biliyim mercedes de falan. aylık bilmem kaç para kazanıyor bu adam. devlet bu adama diyecek ki gel bu aldığın paranın 10 da birini verelim sen bize koşa koşa gel. bu adam da koşa koşa gelecek ? üstelik bunu cumhurbaşkanı istedi diye yapacak ?? bırakın bu işleri. kendi adamınıza bi şirket açıp adamı ceo yaptıktan sonra cumhurbaşkanı istedi diye adamı alıp bürokrat yapacaklar. herkes de aval aval bakacak yine. bunu sadece akp yapar demiyorum. yarın bir gün tayyip erdoğanın yerine gelecek kişi de yapabilir bunu. bu kadar yetki vermek çok saçma.
ceo ne lan yerli ve milliyiz biz
kisaca hic halta yaramayan es dost akrabalara kiyak cekilicek
sanırım baktı çevrede ipsiz sapsız akraba eş dost çoğaldı ben bunları bi yerlere atayım
secımde yolcudur abbas jıc bır şey yapamıyacaklar korkmayın tekrar eskı meclıse dönülecek neymış ceo
osmanlı da padişaha bu kadar yetki verilmemişti. ver mehteri ülennnnn.
Patron merkezli şirketlerin ömrü uzun olmaz.
Devlet kurumlarına gittiğimiz de bazı memurlar vatandaşın yüzüne bile bakmaya tenezzül etmiyorlar. Ağızlarından kerpetenle laf alıyoruz. özel şirketler gibi Performans değerlendirme sistemi yaygınlaşmalı. insan ilişkileri ve halkla ilişkiler konusunda eğitilmeleri lazım. Vatandaş zaten işi olmasa kurumlara gidip memurları meşgul etmez.
Yorum yazan tüm değerli arkadaşlar, haberler kadar yorumlarınızı da takip ediyorum da ak trol dediklerimizden daha çok trol var içinizde. Hangi devlet icraatı olsa itiraz eden sizlere sesleniyorum. Yahu sıkılmadınız mı tüm icraatlara laf atmaktan karalamaktan, öküz altında buzağı aramaktan. Yorum değerinizi snıfırlıyorsunuz. İtibar edilmiyor artık sizi bu hiçbirşey beğenmeme argümanlarınıza.. Düşünün biraz.
ülke satılıyor şirket haline geldi bile
Kapitalizm ve dikta karması
PADİŞAHIM ÇOK YAŞA VEZİR FALANDA gelsin YA YENİ ÇERİLER UZATMAYA GEREK YOK VER MEHTERİ
bana göre gayet mantıklı terfi ile koltuğa oturan bürokrat sonuçta bir memur ve harekt alanı özel sektördekiler kadar geniş değil birde sürekli ankaradan kıyakcılık ayakcılık emirleriyle uğraşır ama sektöründe başarılı bir ceo ata yetki ver işleyiş daha iyi olsun
Diğer Haberler