HABER

Yeni tehlike: Aşı karşıtlığı! "İstediğimiz rakamlara ulaşmamız çok zor olacak"

Tüm bilgilendirme ve uyarılara rağmen Türkiye’de bilimsel dayanağı olmayan aşı karşıtlığının yüksek seyrettiğini belirten Öğr. Gör. Barış Tuncer, “Topluma yanlış bilgiler veren ve aşılara karşı kuşku, tereddüt ve güvensizliğe neden olan kaynaklar ortadan kaldırılmadığı taktirde aşılamada istediğimiz rakamlara ulaşmamız çok zor olacak” dedi.

Özellikle sosyal medyadaki aşı karşıtı kampanyalar, propagandalar ve yanıltıcı söylemlere karşı acil önlem alınarak aşılar hakkında bilimsel olmayan, yanıltıcı bilgilerin engellenmesi gerektiğini vurgulayan Öğr. Gör. Barış Tuncer, “Topluma yanlış bilgiler veren ve aşılara karşı kuşku, tereddüt ve güvensizliğe neden olan kaynaklar ortadan kaldırılmadığı taktirde aşılamada istediğimiz rakamlara ulaşmamız çok zor olacak. Güvenilir kaynaklardan bilgi aktarımı sağlanarak aşılama konusundaki bilgi kirliliği ile mücadele edilmeli” diye konuştu.

İnsanlara fayda-zarar hesabı yapmaları ve aşı olmamalarının geri dönülemez sağlık sorunlarına neden olacağının anlatılmasının yararlı olacağını ifade eden Tuncer, “Koronavirüs salgının durdurulması, kısıtlamaların kaldırılarak normal hayatımıza geri dönebilmemiz için aşılama-bağışıklama şarttır” dedi.

bilimsel-olmayan-asi-karsitligina-guvenmeyin_6456_dhaphoto1

“YÜZDE 10 AŞI OLMAYI HİÇ DÜŞÜNMÜYOR"

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Veysel Bozkurt ve ekibinin, 9-15 Nisan tarihlerini kapsayan ve 4 bin 79 kişiyle anket tekniğiyle yaptığı araştırmadan veriler paylaşan Tuncer şu bilgileri paylaştı:

“Ankete katılanların yüzde 10,7'si ‘Aşı oldum’, yüzde 14,8'i ‘Bulduğum ilk aşıyı olacağım’ derken, yüzde 19,3’ü ‘Aşıya ilişkin tereddütlerim var, beklemekten yanayım’, yüzde 9,8'i ‘Aşı olmayı düşünmüyorum’ diyor. Araştırma sonuçlarına göre ülkemizde aşıya karşı kuşku ve karşıtlık düzeyinin yaklaşık yüzde 30 olduğu görülüyor. ‘Sürü bağışıklığını’ savunanların oranının yüzde 20 olarak tespit edildiği araştırmada, mevcut aşılara yönelik tereddütleri olanların oranı yüzde 44, aşılara açıkça güven duymadığını belirtenlerin oranı ise 38 olarak tespit edilmiş durumda. Aşı üreten firmalara güven ise yüzde 28 düzeyinde. Aynı araştırmada bilime güvenenlerin oranı yüzde 75, güvenmeyenlerin oranı yüzde 11 olurken, bitkisel tedavilere ve alternatif tıbba” güvenenlerin oranı ise yüzde 37 olarak bulunmuş durumda.”

“Araştırmada yüzde 30 olarak bulunan aşı karşıtlığı ve kuşku düzeyinin oldukça yüksek ve üzerinde durulması gereken bir durum olduğunu düşünüyorum” diyen Tuncer, bu olumsuz tutumların değiştirilmesine yönelik çalışmalar yapılması gerektiğine dikkat çekti.

(DHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 40 yorum
Aşı olmayanlara seyahat yasağı ve Maske zorunluluğu nu devam ettirin bakın bakalım nasıl aşı kuyruğuna giriyorlar
Senin gibi gönüllü kölelerin olduğu dünyada bu şeytani yapıların sırtı yere gelmiyor!! Bir gün her şey için çok geç olacak ama pişmanlık fayda vermeyecek!!
başın göğe mi erecek yasaklar gelince.kardesim aşının hiçbir koruyuculuğu yok.ayrica sapasağlam biriyim niye aşı olayım
@bybalance75 bakanlar vekiller profesörler bilim adamları ülke liderleri bile aşı oluyor. üstelik hastalık daha tehlikeli. alerji riski olan herkes test yaptırabilir. hastalık bitsin diye dünya mücadele ediyor bilmişlerde burda muhalefetlik olsun diye konuşuyor. kendinize gelin yahu
moleküler biyoloji ve genetik araştırmalar denilen bişey var. çürük yumurtalar ayıklandı 2. kademeler aşıyla genetiği çürük olanlar etkilenebilir. o beyniniz buna basmıyor.
Herkesin kendi kararı. Aşı % 100 koruyor denmiyorken ve de aşı olurken insanlara sorumluluk kabul etmiyoruz diye imza attırılırken insanların kuşku duyması çok normal. Saçma sapan dayatmalarla bu iş olmaz. Güven versinler sorumluluk alsınlar o zaman.
ben aşı oldum fakat kimseye de zorla aşı yaptırtamazsın!! ama toplum adına belli yaptırımlar uygularsın olur biter
Geri Dön