"Yeni vergi paketi işsizliği artırır"

"Yeni vergi paketi işsizliği artırır"

(ANKA)- Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Yeni vergi paketi görüşlerimiz alınmadan gündeme getirilmesin. Basında açıklanan vergi paketinin yürürlüğe konulması halinde ekonomi alt üst olur. En önemlisi işsizlik artar ve piyasadaki bu hareketsizlik ortamında bir de yeni vergiler gelirse vay o zaman esnafın haline" dedi.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı açıklamada, esnafa tabela vergisi, araçlara günlük park ücreti, sokak lambalarından aydınlatma ücreti, tatilcilere vergi, çevre temizlik vergisi oranlarının yükseltilmesi, emlak vergisi oranlarının iki katına çıkarılmasıyla eğlence vergisi getirilmesinin ekonomiyi alt üst edeceğini savundu. Söz konusu yeni vergi paketinin 2006 yılında da gündeme geldiğini kaydeden Palandöken, "Gösterilen tepkiler üzerine gündemden düşen vergi paketinin yeniden gündeme taşınması oldukça yanlış. Esnafımızın ve vatandaşlarımızın gelir kaybına yol açacak bu vergi paketinin yeniden gündeme getirilmesini anlamakta zorlanıyorum" dedi. Palandöken, bu uygulamanın dar gelirli esnafı zora sokacağını, işsizliğin hat safhada artış göstereceğini belirtti.

-TÜZMEN'E DESTEK

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in, sınır illerinde 10 yıl gelir ve kurumlar vergisi alınmaması önerisine de destek veren Palandöken, bu öneriye ilave olarak Doğu ve Güneydoğu illerinde SSK ve Bağ-Kur primlerinin de belirli bir süre alınmamasını istedi.

Bölge esnafına faizsiz ve beş yıl geri ödemesiz kredi verilmesi gerektiğini belirten Palandöken, şöyle dedi:
"Teşvik kapsamındaki 49 ilde ve özellikle doğu ve güneydoğu illerinde sanayicimize yönelik teşvik uygulamasının kapsamına esnaf ve sanatkarlarda dahil edilmelidir. Bölge esnafına uygulanacak vergi, prim ve kredi teşvikleri önümüzdeki yıllarda bu illere olan tersine göçü hızlandırır. Bölge ekonomisinde çok büyük bir büyüme görülür." (ANKA)