HABER

Yere izmarit atanlara 25 TL ceza

Sigara yasaklarına aykırı hareket edenlere uygulanan cezalar, yeni yılda artırılırken, yasakların yerel bazda da daha sıkı takibine ilişkin bir sistem üzerinde çalışılıyor.

Yere izmarit atanlara 25 TL ceza

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) Başkanı Kazım Çalışkan'dan alınan bilgiye göre, alkol ve tütün mamulleri ile ilgili yasaklar, bugünden itibaren yeniden değerleme oranı çerçevesinde, yüzde 12 oranında yükseltildi. Bu çerçevede, kapalı alanlarda sigara içenlerden alınan 62 TL'lik idari para cezası, 69 TL'ye yükseltildi. Tütün ürünleri ile ilgili izmarit, paket, ağızlık, kağıt ve benzeri atıkları çevreye atanlara kesilen ceza da 23 TL'den 25 TL'ye çıkarıldı.

Artış sonrasında sigara yasaklarını görsel yayın yoluyla ihlal eden, ulusal yayın yapan televizyonların ceza tutarı 56 bin ile 112 bin TL arasında belirlenirken, bölgesel yayın yapan kuruluşlarda bu rakam 5 bin 600 TL ile 11 bin 200 TL arasında uygulanacak. Yükümlülüklerine aykırı hareket eden üretici firmalara da bu yıl 280 bin TL'den az olmamak üzere, piyasaya sürülen malların değeri kadar idari para cezası verilecek. TAPDK'dan satış belgesi almadan tütün mamulleri, etil alkol, metanol ve alkollü içkilerin toptan satışını yapanlar, bu yıl içerisinde 56 bin TL, kurumdan izin almadan ya da bildirimde bulunmadan dökme alkollü içkileri piyasaya arz eden, sevkıyatını yapan veya izin verilen yerlerden farklı noktalarda depolayanlara ise 224 bin TL para cezası kesilecek.

Bu arada TAPDK, cezaların yanı sıra satış ve izin belgeleri ile tadilat ve diğer işlemlerdeki hizmet ücreti tutarlarını da yüzde 12 oranında artırdı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler