Yerli otomobil TOGG'da kullanılan Nadir Toprak Elementleri (NTE) nedir?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in yerli otomobilde kullanılacağı bilgisini verdiği nadir toprak elementleri araştırılmaya başlandı. Hayatımızda her anımızda yanımızda olan ama adını bilmediğimiz nadir toprak elementleri nedir? NTE ne anlama gelir? Nadir toprak elementleri neden kullanılır, faydası nedir? İşte yerli otomobil TOOG'da kullanılan nadir toprak elementleri hakkında detaylı haberimiz...

Yerli otomobil TOGG'da kullanılan Nadir Toprak Elementleri (NTE) nedir?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, nadir toprak elementlerinin (NTE) günlük hayatta birçok alanda kullanıldığını belirterek, "Savunma sanayisinde füze rampalarında, MR cihazlarında, otomotiv sektöründe, dijital kameralarda, cep telefonlarında ve gece görüş kameralarında yine NTE kullanılıyor. Hatta yerli otomobilimizde de NTE kullanılacak." bilgisini verdi. Nadir toprak elementleri nedir? NTE ne anlama gelir? İşte yerli otomobil TOOG'da kullanılan nadir toprak elementleri hakkında detaylı haberimiz...

Yerli otomobil TOGG'da kullanılan Nadir Toprak Elementleri (NTE) nedir?

Bir nadir toprak elementi (NTE) veya nadir toprak metali (NTM) periyodik tablodaki 17 metalik elementten biridir: on beş lantanit, ve ayrıca skandiyum ve itriyum. Nadir toprak elementleri periyodik tabloda bulunan on yedi adet kimyasal elementin adıdır. Nadir toprak elementleri yer kabuğunda bulunması çok zor olduğu için bu adı almıştır. Aşağıda nadir toprak elementleri listesi yer almaktadır.

nadir toprak elementleri metalleri

Nadir toprak elementleri listesi

Lantan (La), lutesyum (Lu),neodimyum (Nd), praseodim (Pr),seryum (Ce), disprozyum (Dy), erbiyum (Er), evropiyum (Eu), gadolinyum (Gd), skandiyum (Sc), terbiyum (Tb), tülyum (Tm), iterbiyum (Yb) ve itriyum (Y)holmiyum (Ho), prometyum (Pm), samaryum (Sm).

Ekran Alıntısı

Nadir toprak elementlerinin kullanım alanları:

Nadir toprak elementlerinin nerelerde kullanıldığı merak konusu oldu. İşte NTE'nin kullanım alanları..

katalizörler, parlatma tozları, cam katkı maddeleri, fosforlar, metalurjik katkılar, mıknatıslar ve manyetik tozlar, seramikler ve diğer tasarlanmış nadir toprak malzemelerinin yanı sıra piller, motorlar ve lazerler, jeneratörler, sensörler, sürücüler ve ara ürün üreten çeşitli endüstrilerde kullanılan diğer bileşenler ve sistemler için vazgeçilmezdir.

Rotalab, nadir toprak elementlerini %99 (2N) ve %99.9999 (6N) arasında değişen saflıklarda sağlamaktadır.

nte kullanım alanı,

elemen

Nadir toprak elementlerinin faydası nedir, ne işe yarar?

Nadir toprak elementlerinin eklendiği bir ürünün kalitesi ve ömrü önemli bir ölçüde arttığı için son teknoloji ürünlerinde kullanılmaya başlanmıştır. Genelde yüksek teknoloji ürünlerine nadir toprak elementi eklenir. Örneğin, kullandığımız cep telefonlarında sekiz adet nadir toprak elementi bulunur. Cep telefonlarında nadir toprak elementlerinin bulunması, o telefonun kullanım fonksiyonlarını artırır. Örneğin; renkli ekranı, mikrofonu ve telefonun devreleri gibi birçok yerde kullanılır. Telefonlarda yoğunlukla kullanılan nadir toprak elementini en çok tercih eden ülke tabii ki de Çin'dir.

nte yüzdesi

nadir toprak elementi

Nadir toprak elementlerinin oromobile faydası nedir, ne için kullanılır?

Nadir toprak mıknatısları, enerji tüketimini azaltmak amacıyla otomobillerde kullanılır. Daha çok yeni nesil araçlarda kullanılmaya başlanan bu elemntler sayesinde; hibrit otomobil ve elektrikli taşıtın elektrikli motorlarına güç sağlar. Nadir toprak elementlerinin bir diğer faydası da arabalarda bulunan katalitik konvertörlerde bulunurlar ve zararlı hava kirleticilerinin azaltılmasına yardımcı olabilirler.

Kaynak

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
yapın bir de borla çalışan modelini dünyaya kapak olsun. bak bakalım kim dost kim düşman anında ortaya çıkar.
bir arabanın tüm projeleri ile tüm aksamı tamamen o ülkenin bilim adamlarınca üretilip geliştirildiği zaman yerli icad ve imalat olduğu için yani üretildiği ülkenin geliştirdiği en ufak aksamına parçasına vidasına kadar icad ettiği ürün ise ona üretildiği ülkenin icadı olan otomobil denilmektedir.hiçbir şekilde çizimi bile başka bir ülke tarafından yapılmamış olması gerekir.patenti de ona göre üretildiği ülke üzerine çıkartılır.
şu lidyalılarda taşa para deseler.ne zengin olurduk ama....boru önce tanı...
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler