Yeryüzü Doktorları Suriye'de savaş mağdurlarının yaralarını sarıyor

Yeryüzü Doktorları Derneği, Suriye'nin kuzeyindeki Soran beldesinde kurduğu klinikte kadın ve çocuklara ücretsiz sağlık hizmeti veriyor - Yaklaşık iki ay önce hizmete giren klinikte bin 820 hasta tedavi olurken, 10 bebek dünyaya geldi - Soran Beldesi Kadın Doğum ve Çocuk Kliniği Müdürü Cihad Veysi: - "Türk Ordusu ve Özgür Suriye Ordusu tarafından güvenli hale getirilen Soran'da Yeryüzü Doktorları, bölge halkının ihtiyacını karşılamak için kadın doğum ve çocuk hastalıkları kliniğini açtı" - Tedavi için kliniğe başvuran Um Muhammet: - "Doktorlar hastalarla yakından ilgileniyor. Burada muayene oldum, ücretsiz ilaç verdiler"

ÖMER KOPARAN - Gönüllü sağlıkçıların kurduğu Yeryüzü Doktorları Derneği (YYD), Suriye'nin kuzeyindeki Fırat Kalkanı bölgesinde açtığı kadın doğum ve çocuk hastalıkları kliniğiyle hastalara umut oluyor.

YYD, Türkiye sınırındaki Azez ilçesinde Fırat Kalkanı Harekatı ile terörden arındırılan Soran beldesinde kurduğu kadın doğum ve çocuk hastalıkları kliniğiyle savaş mağdurlarına hizmet veriyor.

Yaklaşık iki ay önce açılan klinikte, kadın ve çocuklara ücretsiz sağlık hizmeti veriliyor.

Klinikte, doğumhane, sarılık ve kuvöz ünitelerinin yanı sıra bekleme salonları bulunurken, hastalar Türkiye'den getirilen tıbbi malzeme ve ekipman sayesinde tedavi ediliyor.

Klinikte, Suriyeli kadın doğum ve çocuk hastalıkları uzmanları ile ebe ve hemşireler gönüllü olarak çalışıyor.

Sağlık hizmetlerinin yetersiz kaldığı yerlerde Suriyelilerin yaralarını sarmaya çalışan insani yardım kuruluşu YYD, durumu acil hastaları ambulanslarla çevredeki hastanelere sevk ediyor.

- Yaklaşık iki ayda bin 820 hasta tedavi edildi

Soran Beldesi Kadın Doğum ve Çocuk Kliniği Müdürü Cihad Veysi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Türk Ordusu ve Özgür Suriye Ordusu tarafından güvenli hale getirilen Soran'da Yeryüzü Doktorları bölge halkının ihtiyacını karşılamak için kadın doğum ve çocuk hastalıkları kliniğini açtı." dedi.

Veysi, klinikte kadın ve çocuklara hizmet verdiklerini belirterek hastalara ücretsiz ilaç dağıttıklarını söyledi.

Doğum ve çocuk hastalıklarının tedavisi kapsamında klinikte yakın dönemde bir ameliyathane kurma planlarının olduğunu kaydeden Veysi, klinikte kan ve idrar tahlillerinin yapıldığı laboratuvar bölümlerinin de bulunduğunu belirtti.

Veysi, "Temmuzda bin 820 hasta müracaat etti. Elimizden geldiği kadar bölge halkına hizmet etmeye çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

Suriyeli Kadın Doğum Uzmanı Rima Mübarek de temmuzda 839 kadını muayene ettiğini ve 10 bebeğin dünyaya gözlerini açtığını söyledi.

Tedavi olmak üzere kliniğe gelen Um Muhammet de "Halep'ten göç ederek Soran'a yerleştim, hastalandığımızda başka bölgelere gidiyorduk." dedi.

Um Muhammet, yeni açılan kliniğe ilk defa geldiğini dile getirerek "Doktorlar hastalarla yakından ilgileniyor. Burada muayene oldum, ücretsiz ilaç verdiler." diye konuştu.

Yeryüzü Doktorları Derneği, 50'ye yakın ülkede iyilik ve sağlık yolunda mücadele vererek sağlık hizmetine erişemeyen ihtiyaç sahiplerinin hayata tutunmalarını sağlıyor.