Yeryüzü Doktorları'ndan "Ölüm Kalım Meselesi" kampanyası

Kampanya ile dünya üzerinde yaşanan açlık sıkıntısına dair toplumsal farkındalığın arttırılması amaçlanıyor

İSTANBUL (AA) - Yeryüzü Doktorları Derneği, açlık sıkıntısından kaynaklı ölüm ve hastalıklara dikkati çekmek amacıyla "Ölüm Kalım Meselesi" isimli kampanya başlattı.

Dernekten yapılan açıklamaya göre, Dünya Gıda Programı (WFP) verilerine göre dünya üzerinde 815 milyon insan açlık sıkıntısı çekiyor.

Açlık ve yetersiz beslenme açısından en yüksek risk altında olanlar ise anneler ve çocukların olduğu, sadece 29,3 milyon nüfuslu Yemen'de 17,8 milyon, Somali'de ise nüfusun yarısını oluşturan 6 milyon insanın açlık sıkıntısı çektiği belirtiliyor.

Yeryüzü Doktorları, bu insanların hayata tutunmalarını sağlamak için 2012 yılından bu yana, şiddetli açlığın yaşandığı Somali, Nijer, Yemen ve Suriye’de beslenme sağlığı çalışmaları gerçekleştirdi.

Şu anda Yemen'de faaliyet gösteren beslenme sağlığı merkezlerinde, uzmanlar gözetiminde özel terapotik tıbbi beslenme tedavisi sağlanıyor. Ayrıca hastalar yerinde ziyaret edilerek, beslenme tedavisine ihtiyacı olan çocuklar ve bebekler kliniğe yönlendirilmekte ve tedavileri boyunca düzenli takipleri yapılıyor.

- "Milletimizin cömertliği açlığın en iyi hissedildiği bugünlerde daha yoğun olacak"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yeryüzü Doktorları Yönetim Kurulu Başkanı Yahyahan Güney, sağlığın en önemli bileşenlerinden birinin yeterli beslenme olduğu ve bununla birlikte dünyada hala her gece aç yatan insanlar olduğu gerçeğinin çalışmalarını beslenme sağlığına yoğunlaştırmaya neden olduğunu belirtti.

Güney, yetersiz beslenme sebebiyle hastalık yaşayan kişilere yönelik tedavi programları düzenlediklerini aktararak, "Tüm bu çalışmalarımızı da halkımızın destekleri ile yürütüyoruz. İnanıyoruz ki milletimizin cömertliği açlığın en iyi hissedildiği bugünlerde daha yoğun olacak ve yardımlar açlıkla mücadele eden insanlara ulaşacak." ifadelerini kullandı.