HABER

Yeşil sahaların en zengini yine Real Madrid

2009-2010 istatistiklerini esas alan "Futbol Zenginlik Tablosu"nun zirvesinde altıncı kez üst üste Real Madrid yer aldı. Madrid ekibini Barselona ve Manchester United izliyor.

İspanya'nın Real Madrid futbol kulübü dünyanın en zengin kulüpleri sıralamasında, altıncı yıl üst üste zirvede yer aldı.

Deloitte danışmanlık şirketi tarafından hazırlanan "Futbol Zenginlik Tablosunda" ilk yirmi sırada yer alan kulüplerin toplam geliri 3,8 milyar euroyu geçti.

2009-2010 sezonu rakamları üzerinden hazırlanan listede Real Madrid'in ezeli rakibi Barselona ikinci sırada, Manchester United ise üçüncü sırada yer aldı.

Bir önceki yıla göre en büyük çıkışı gösteren kulüp, yirminci sıradan on birinciliğe yükselen Manchester City olurken, Arsenal, Chelsea ve Liverpool beş, altı ve sekizinci sıralarda yer aldılar.

5 Avrupa ülkesi Dünyanın en zengin yirmi futbol kulübü Avrupa'nın beş büyük futbol ülkesinden.

Listeyi 7 İngiliz, 4 Alman, 4 İtalyan, 3 İspanyol, 2 Fransız kulüp oluşturuyor.

Geçen yıl ilk on sırada yer alan takımlar, bu sene de ilk 10'da yer bulurken, ilk altı takımın sıralaması değişmedi.

"Futbol Zenginlik Tablosu"nu hazırlayan uzmanlar, Real Madrid'in, 1996-97 ile 2003-2004 yılları arasındaki sekiz yıl süren liderliğine benzer bir hakimiyet kurabileceğine dikkat çektiler.

Mali denge önemli Raporda yer alan bir diğer tespit ise, ekonomik krizin, futbolun zenginlerine de etki edeceği.

Ancak bu büyük kulüplerin, geniş ve sadık taraftar tabanları, yayın haklarından elde edecekleri gelir ve sağlayacakları kurumsal kaynaklarla, krizi atlatacakları belirtilmiş.

Raporda kulüplerin taraftar desteği ve sahadaki başarılarıyla, marka değerlerini güçlendirdikleri ifade ediliyor.

Raporun analiz kısmında dikkat çekilen bir diğer nokta ise, UEFA'nın 2013-2014 sezonunda uygulamaya koyacağı mali kurallar.

Yeni düzenlemede, UEFA, futbol kulüplerinden gelirleri kadar para harcamalarını istiyor.

Raporda, bu uygulamaya Real Madrid gibi gelirleri yüksek klüplerin avantajlı gireceği belirtilmiş.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön