Yeşilçam ödülleri sahiplerini buldu

Beyoğlu Belediyesi'nin Türk Sineması'na kazandırdığı 'Yeşilçam Ödülleri'nin ilki Lütfi Kırdar Kongre Ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirildi.

Turkcell'in ana sponsorluğunda gerçekleştirilen 'Yeşilçam Ödülleri', en geniş oy katılımıyla TÜRSAK Vakfı tarafından düzenlendi. Kültür Ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan'ın da katıldığı gecede ödül kazanan sanatçılara 'Yeşilçam Ödül Heykelciği'nin yanısıra toplam 335 bin YTL para ödülü verildi.

2007 yılında gösterime giren 42 Türk filmi arasından 2 aşamalı bir jüri sistemiyle seçilen filmlerle 9 ana dalda ve 2 özel kategoride ödül verildi. Sinemacıların oluşturduğu 'Üretenler Jürisi' her daldaki 5 adayı belirledikten sonra sinemacıların yanısıra iş, sanat ve medya dünyasından kamuoyu önderleri ile akademisyenlerinin yer aldığı 'Büyük Jüri' ise noter huzurunda yapılan sayımlarla 'Yeşilçam Ödülleri'nin birincilerini belirledi.

Renkli geçen gecede En İyi Film ödülünü 'Mutluluk' filmi alırkan, 'Yaşamın Kıyısında' filmiyle Fatih Akın 'En İyi Yönetmen' ödülünü kazandı. 'Mutluluk' filmindeki rolüyle 'En İyi Kadın Oyuncu' ödülünü Özgü Namal almaya hak kazanırken Şener Şen de 'Kabadayı'filmindeki rolüyle 'En İyi Erkek Oyuncu' ödülünü kazandı. Gecede yönetmen Fatih Akın ayrıca 'Yaşamın Kıyısında' filmiyle 'En İyi Senaryo' ödülünü alırken, aynı filmle Nurgül Köse 'En İyi Kadın Oyuncu', Tuncel Kurtiz de 'En İyi Erkek Oyuncu' ödülünün sahibi oldu.

Zülfü Livaneli'nin 'Mutluluk' filmiyle 'En İyi Müzik Ödülü'nü aldığı 'Yeşilçam Ödülleri' gecesinde Mahsun Kırmızıgül de 'Beyaz Melek' filmiyle 'Turkcell İlk Film' ödülünü kazandı. Gecenin sunuculuğunu Meltem Cumbul üstlenirken ENBE Orkestrası ve Behzat Gerçeker de Yeşilçam filmlerinin unutulmaz melodilerinden ve 'En İyi Müzik Kategorisi' adayı eserlerden oluşan özel bir repertuvarla izleyenlere unutulmaz bir müzik ziyafeti sundu.

Sanatçıların muhteşem bir törenle ödüllerini aldığı görkemli geceye sevgilisi Cansu Dere ile birlikte katılan Cem Yılmaz da esprileriyle davetlileri kahkahalara boğdu.

İşte gecede ödül kazanan sanatçıların tam listesi:

En İyi Film: Mutluluk
En İyi Yönetmen: Fatih Akın "Yaşamın Kıyısında"
En İyi Kadın Oyuncu: Özgü Namal "Mutluluk"
En İyi Erkek Oyuncu: Şener Şen "Kabadayı"
En iyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Nursel Köse "Yaşamın Kıyısında"
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Tuncel Kurtiz "Yaşamın Kıyısında"
En İyi Senaryo: Fatih Akın "Yaşamın Kıyısında"
En İyi Müzik: Zülfü Livaneli "Mutluluk"
En İyi Görüntü Yönetmeni: Mirsad Heroviç "Mutluluk"
Dijitürk Genç Yetenek Ödülü: Saadet Işıl Aksoy "Yumurta"
Turkcell İlk Film Ödülü: Mahsun Kırmızıgül "Beyaz Melek"
İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler