Yeşilırmak taştı, evler sular altında kaldı

TOKAT (İHA) - Tokat'ın Turhal ilçesinde eriyen kar su baskınlarına yol açarken, ekili araziler sular altında kaldı.

Tokat'ta havaların ısınmasıyla birlikte yüksek kesimlerde eriyen karın derelerden Yeşilırmak'a ulaşması sonucu su seviyesi yükseldi. Turhal'da ise Yeşilırmak ile Dazya deresinin buluştuğu bölgede su seviyesinin yükselmesi su taşkınlarına neden oldu. Birçok ev, ahır ve ekili tarım arazisi sular altında kalırken, Turhal Belediyesi ekipleri tarafından çalışma başlatıldı. Suların yükselmesiyle su birikintileri arasında mahsur kalan evcil hayvanlar çaresizlik yaşarken, ahırlarda bulunan büyük ve küçükbaş
hayvanlar su baskınına karşı güvenli bölgelere çıkartıldı. Ahırların olduğu bölümde mahsur kalan Alaş isimli köpeği sahibi İsmail Ülkü suya girerek kurtardı. Evlerinden su baskını nedeniyle çıkamayan vatandaşlar ise traktöre binerek yola çıkmaya çalıştı. Yapılan çalışmaları yerinde inceleyen ve vatandaşlara 'geçmiş olsun' dileklerinde bulunan Turhal Belediye Başkanı Ali Gözen, yüksel kesimlerde 1.5 metreyi bulan karın erimesi nedeniyle ırmakların taştığını ve böyle bir tabloyla karşılaştıklarını söyledi.

İlçede bu tür su baskınlarının yaşanmaması için önemli olan Yazıtepe Barajı'nın mutlaka yapılarak Çivril Deresi'nin ıslah edilmesi gerektiğini belirten Başkan Gözen, "Binlerce dönüm tarım arazisini sular altında kaldı. Ahırları ve birçok evi sular altında bırakan bir afet yaşıyoruz. Aynı zamanda bu bölgedeki kanalizasyonumuz da sular altında kaldığı için şehir içi şebekemizde bundan etkilendi. Bu nedenle bir daha böyle bir afet yaşamamak için Yeşilırmak yatağının Dazya ve Çivril Dereleri gibi mutlaka
ıslah edilmesi ve Yazıtepe Barajı'nın mutlaka yapılması gerekmektedir. Yoksa bu afetler her yıl milyonlarca YTL zarar veriyor, özellikle de kanalizasyon ve su şebekemiz zarar görüyor" dedi.

Evi ve ahırı sular altında kalan Hikmet Taylan, su baskını nedeniyle ilk olarak ahırdaki hayvanlarını başka bir ahıra naklettiğini, çocuklarını ise akrabalarının evine gönderdiğini söyledi. Yetkililerin ilgisizliğinden yakınan Taylan, "Her sene bu afetle karşı karşıya kalıyoruz. 2 gündür Turhal Belediyesi ekipleri çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Fakat sadece belediye ile bu iş olmaz. Nerde bu yetkililer gelsinler de halimizi görsünler. Benim 120 dönüm tarım arazim sular altında kaldı" diye konuştu.