HABER

"Yeterli potansiyelimiz var"

GAZİANTEP (İHA) - Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) adaylığıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Akif Ekici, Türkiye'nin, Avrupa Birliği (AB) olmadan da bir takım standartları yakalayacak güce ve potansiyele sahip olduğunu bildirdi.

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Arif Ekici, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin adaylık görüşmeleri için bekleyen ülkelerin bir çoğundan daha iyi konumda olduğunu ifade etti. Türkiye'nin AB'ye tam üyelik yolunda çok önemli adımlar attığını belirten Ekici, "Ancak, bu adımların AB üyesi ülkelerin bir kısmı tarafından görmezden gelinmesi çifte standarttır. Türkiye'nin, Avrupa'nın bir parçası olduğundan hiç kimsenin şüphesi olmamalı. AB, dürüst olmak zorundadır. AB, Türkiye'ye tarih vermelidir. Eğer vermeyeceklerse, bunun nedenini dünya kamuoyuna açıklamak zorundadır" diye konuştu.

Türkiye'ye tarih verilmemesinin, hem AB içinde hem de Türkiye-AB ilişkilerinde olumsuz sonuçlara neden olacağını savunan Ekici, "Kopenhag Zirvesi geleceğin Avrupa'sının şekillenmesinde önemli bir dönüm noktasıdır" dedi.

Toplum olarak, demokratik tepkilerin konulmak zorunda olduğunu ifade eden Ekici, ilk tepkinin Cumhurbaşkanı Sezer tarafından ortaya konulmasının oldukça yerinde bir davranış olduğunu kaydetti.

"AB, Türkiye için ne kadar önemli ise Türkiye de AB için o kadar önemlidir" diyen Ekici, "Avrupa iyi düşünmek zorundadır. Kopenhag Zirvesi'nde olumsuz bir sonuç çıkması, hiçbir zaman dünyanın sonu demek değildir. Türkiye, AB olmadan da bir takım standartları yakalayacak güce ve potansiyele sahiptir" şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler