HABER

"Yetkisini kullanmayabilir"

ANKARA (İHA) - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Cumhurbaşkanı Sezer'in bir gazetede yer alan açıklamalarından, Anayasa değişikliği ile ilgili referandum yetkisini kullanmayacağı izlenimi edindiğini söyledi. Şahin ayrıca, "İktidar ve muhalefet partilerinin yapılan Anayasa değişikliğinin arkasında duracaklarını söylemesi, paketin aynen Meclis'ten geçeceği anlamına geliyor" dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin amatör spor klüplerine spor malzemesi yardım programına katılan Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, çıkışta gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Şahin, Anayasa değişikliği ile ilgili paketin, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edilmesi ile ilgili soruya, "Sayın Cumhurbaşkanı ilk defa bir yasayı veto etmiyor. Daha öncede veto hakkını kullanmıştır. Bu gayet doğaldır. TBMM yasama organı olarak gereken neyse onu yapar. Ben hükümetin bir üyesi olarak yasama organlarının işine karışmam. Ama yasama konuyu ele aldığı zaman, yasama organının bir üyesi olarak üzerime düşen neyse onu yaparım. Ben ortada olağanüstü bir durum görmüyorum" yanıtını verdi.

"CUHMURBAŞKANI'NIN REFERANDUMA GİTMEYECEĞİ İZLENİMİ EDİNDİM" Şahin , 'referandum' konusunda ise şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bu şüphesiz ki Sayın Cumhurbaşkanı'nın takdiridir. Cumhurbaşkanı'nın bugün bir gazetede yaptığı açıklamadan, bu yetkisini kullanmayacağı izlenimi edindim. Eğer parlamento, paketi aynen iade ederse, yasa 15 Ocak'a kadar Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girer"

Bir gazetecinin yasanın aynen iade edilip edilmeyeceği yönündeki sorusuna ise Şahin, "Gerek iktidar, gerekse muhalefet partisi daha önce bu Anayasa değişikliği ile ilgili vermiş oldukları desteğin arkasında olduklarının ifade etti. Bu paketin Meclis'ten aynen geçeceği anlamına geliyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu'nun öldürülmesine ilişkin yaptığı 'Siyasi cinayetler yeniden başladı' sözlerinin hatırlatılması üzerine Şahin, "Kuşkusuz devletin başı olarak bu konuda hassasiyetlerini belirtmiş olması, Cumhurbaşkanımızın görevidir. Bunu telaffuz dahi etmek istemiyoruz. Çünkü Türkiye'nin yeni gerginliklere tahammülü yoktur. Türkiye'nin sorunları vardır. Bu sorunları çözmek için gerginliklere yol açmayacak bir süreci Türkiye devam ettirmelidir" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön