HABER

YGS kılavuzu dağıtılıyor

Adaylar, sınava başvurduktan sonra kimlik ve öğrenim bilgilerinde olan değişiklikleri ÖSYM'ye bildirecek.

ANKARA (A.A) - Sınava Giriş ve Kimlik Belgesi ellerine geçmeyen veya kaybeden adaylar belgelerini, Sınav Merkezi Yöneticiliklerinin yanı sıra ÖSYM bürolarından, Sınav Sonuç Belgesini yeniden edinmek isteyen adaylar ise bu belgeyi ÖSYM'den ücreti karşılığında edinebilecek.

Dağıtımı başlayan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) kılavuzunda, başvuru işlemleri, puanların hesaplanması, ikinci aşama sınavı olan Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) ile ilgili ayrıntılı bilgiler yer alıyor.

İnternet aracılığıyla sınava başvuran adaylara, başvuru işlemi sonrasında internet erişim şifresi verilecek. Adaylar bu şifreyle bilgilerini ÖSYM'nin sitesinden görebilecek. Bu şifre hem 2010-ÖSYS'nin bütün aşamalarında hem de adayın sonraki yıllarda ÖSYM ile ilgili elektronik ortamda yapacağı bütün işlemlerde gerekli olacağından aday tarafından özenle saklanması gerekiyor.

Yeni şifre edinmek isteyen adayların ise nüfus cüzdanları ile ÖSYM sınav merkezi yöneticilikleri ile ÖSYM bürolarına başvurmaları ve 2 TL hizmet ücreti ödemeleri gerekiyor.

Adaylar, sınava başvurduktan sonra kimlik ve öğrenim bilgilerinde olan değişiklikleri ÖSYM'ye bildirecek.

Sınava başvurduktan sonra kimlik bilgilerinde değişiklik olan adaylar bu değişikliği önce Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün Merkezi Nüfus İdaresi Sisteminde yaptıracak. Daha sonra adaylar bu değişikliği ÖSYM'ye bildirecek.

Sınava başvurduktan sonra kimlik bilgilerinin ''uyruğu'' alanında değişiklik yapmak isteyen adaylar kılavuzda yer alan Genel Amaçlı Dilekçe örneğini kullanarak ÖSYM'ye başvurabilecek.

Sınava Giriş ve Kimlik Belgesi ellerine geçmeyen veya kaybeden adaylar, ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticiliklerinin yanı sıra ÖSYM bürolarından da sınav haftasında 3 TL karşılığında belgelerini yeniden edinebilecek.

Sınav Sonuç Belgesini yeniden edinmek isteyen adaylar ise bu belgelerini ÖSYM'den ücreti karşılığında yeniden sahip olabilecek.

Geri Dön