HABER

Yılan ve akrep sokmalarına karşı uyarı

Sıcakların artmasıyla birlikte ortaya çıkan yılan, akrep ve zehirli böceklere karşı dikkatli olunmasını söyleyen Dr. Asım Gürsoy, vatandaşları ısırma ve sokmalara karşı uyardı.

Yılan ve akrep sokmalarına karşı uyarı

Erdemli İlçe Sağlık Grubu Başkanı Dr. Gürsoy yaptığı açıklamada, yazın gelmesiyle sivrisinek ve zararlı böceklerin yanı sıra yılan, akrep gibi birçok böcek ve hayvanın insan sağlığı için tehdit oluşturduğunu söyledi. Dr. Gürsoy, "Halkımızın çoğunluğu tarımla uğraştığı için günlerinin büyük bir bölümü tarlada ve bahçede geçmekte, dolayısıyla toprakla uğraşmaktadırlar. Vatandaşlarımız bu nedenle zararlı böcekler ve hayvanlar açısından oldukça risk altındadır. Zehirli böcek ve yabani hayvanların ısırması, sokması halinde sonu ölümle sonuçlanabilecek vakalar ortaya çıkabilir. Böcek sokmalarında meydana gelebilecek zehirlenmelerde çok ciddi anaflaktik şoklar meydana gelebilir. Bu gibi ciddi durumlar, acil müdahale gerektirir. Hatta kazazede saniyeler içinde kaybedilebilir" dedi.

YANLIŞ VE GELENEKSEL YÖNTEMLER ZAMAN KAYBINA NEDEN OLABİLİR

Böcek sokmalarının tedavisi ile ilgili halkın bazen yanlış ve geleneksel yöntemlere başvurduğunu ifade eden Gürsoy, bu uygulamaların kazazedenin hekime ulaşmasında zaman kaybına uğradığını, bu durumun hasta açısından daha da kötü sonuçlar doğurduğunu kaydetti. Yılan ya da böcek sokması vakasıyla karşı karşıya kalan vatandaşların, zaman geçirmeden en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmesini isteyen Gürsoy, "Hasta, böceğin ya da yılanın soktuğunu sağlık ekiplerine detaylı olarak bildirmelidir. Eğer bildiremez de kendi haline tedaviye kalkışırsa, sonu ölümle bitebilir" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön