HABER

Yıldırım: Almanya yönünü Türkiye'ye dönmeli

AKP Grup Toplantısı'nda son kez Genel Başkan sıfatı konuşan Başbakan Binali Yıldırım Türkiye-Almanya ilişkilerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yıldırım Almanya'da Türk askerlerine iltica hakkı verilmesini eleştirdi.AKP Grup toplatısında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye-Almanya ilişkilerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Yıldırım "Almanya'nın geçtiğimiz hafta, 15 Temmuz darbe girişimine dahli bulunan ve yurt dışına kaçan ya da yurt dışında olan askerlere sığınma izni vermesi, iltica hakkı vermesi, ilişkilerimizin tekrar gerilmesi için önemli bir gelişme olmuştur. Almanya artık bir şeye karar vermek durumundadır: Eğer Türkiye ile ilişkilerini geliştirmek istiyor ise Türkiye ile tarihten gelen dostluk bağlarını daha da kuvvetlendirmek istiyor ise o zaman yönünü, bölücülere, FETÖ'cülere değil, Türkiye Cumhuriyeti'ne dönmek zorundadır" dedi.

Almanya'nın, üst düzey Türk ordu mensuplarının iltica başvurusunu kabul etmesi Ankara'nın tepkisine yol açmıştı. DW Türkçe’nin edindiği bilgilere göre, sığınma başvurusunda bulunan Türk kamu görevlilerinin büyük çoğunluğunu askerler oluşturuyor ve aralarında general rütbesinde olanlar da bulunuyor.

Bu askerlerin bir bölümü Almanya’daki NATO üslerinde görevli personel iken, aralarında diğer ülkelerden Almanya’ya gelip iltica başvurusu yapanlar da bulunuyor. İltica başvurusunda bulunan, diplomatik ve hizmet pasaportu sahibi kamu görevlileri ve bunların aile üyelerinin toplam sayısı yaklaşık 420 olarak ifade ediliyor.

İltica gerginliğinin ardından dün Türk hükümetinin İncirlik Üssü'ndeki Alman askerlerini ziyaret etmek isteyen Alman milletvekillerine izin vermemesi iki ülke arasında bir kez daha tansiyonun yükselmesine neden oldu.

Yıldırım'ın 21 Mayıs'ta yapılacak AKP Kongresi'nde görevini 16 Nisan referandumunun ardından AKP'ye yeniden üye olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a devretmesi bekleniyor.

© Deutsche Welle Türkçe

DW, BÖ/BD

Geri Dön