HABER

Yıldırım'a Devlet Şeref Madalyası Tevcih Töreni

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: (2) - "Hükümetimizin dirayetli adımları karşısında FETÖ bitme noktasına, PKK ve uzantıları ise nefes alamaz duruma gelmiştir" -"Binali Bey, FETÖ başta olmak üzere terör örgütlerine karşı yurt içinde ve yurt dışında yürüttüğümüz amansız mücadelenin de en büyük destekçilerindendir. Bu dönemde Türkiye, terör örgütlerine yönelik tarihinin en başarılı operasyonlarını gerçekleştirmiştir" - "Binali Bey, MHP Genel Başkanı Sayın Bahçeli ile bu hassas süreci fitnecilere aldırmadan, takdire şayan bir şekilde yönettiler. Bu gayretleriyle sadece Türkiye'yi sürekli kriz, kaos ve istikrarsızlık üreten bir sistemden kurtarmakla kalmadılar, aynı zamanda ilk defa iki farklı partinin bir araya gelerek sandık yoluyla büyük bir dönüşüme imza atabileceklerini göstererek, Türk demokrasisinin gücüne güç, itibarına itibar kattılar" - "Binali Bey, asıl 15 Temmuz gecesinde demokrasiye, milletin iradesine, ülkemizin bağımsızlığına sahip çıkan cesaretiyle milletimizin gönlündeki yerini ayrıca pekiştirmiştir"

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hükümetin dirayetli adımları sonucu Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) bitme noktasına, PKK ve uzantıları ise nefes alamaz duruma geldiğini belirterek, "Binali Bey, FETÖ başta olmak üzere terör örgütlerine karşı yurt içinde ve yurt dışında yürüttüğümüz amansız mücadelenin de en büyük destekçilerindendir. Bu dönemde Türkiye, terör örgütlerine yönelik tarihinin en başarılı operasyonlarını gerçekleştirmiştir." dedi.

Başkan Erdoğan, TBMM Başkanı ve Türkiye Cumhuriyeti 27. Başbakanı Binali Yıldırım'a Devlet Şeref Madalyası tevcih edilmesi dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen törende konuştu.

Marmaray'dan duble yollara, tünellerden hızlı tren hatlarına, havalimanlarından iletişim altyapısının güçlendirilmesine kadar pek çok tarihi atılımı Yıldırım ile birlikte hayata geçirdiklerini vurgulayan Erdoğan, Yıldırım'ın Bakanlığı ve Başbakanlığı döneminde el ele vererek 6 bin 100 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğunu 26 bin kilometreye, bin 714 kilometre olan otoyol uzunluğunu ise 2 bin 657 kilometreye çıkardıklarını söyledi.

Ülke genelinde 83 olan tünel sayısını 341'e , 50 kilometre olan tünel uzunluğunu 433 kilometreye ulaştırdıklarını, uzun yıllardır tamamlanamayan Bolu Tüneli'ni hizmete açtıklarını anlatan Erdoğan, Marmaray, Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Nissibi Köprüsü, Ovit Tüneli, Karadeniz Sahil Yolu, Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu hattı gibi birçok mega projeyi hayata geçirdiklerini belirtti.

Başkan Erdoğan, 2002'de 26 olan havalimanı sayısının 55'e yükseldiğini, bunların arasında Avrupa'da örneği olmayan, dünyada sayısı bir elin parmaklarını geçmeyen, deniz doldurularak yapılan Ordu-Giresun Havalimanı'nın da bulunduğunu bildirdi.

Hava ulaşımında asıl zirvenin İstanbul'a yapılan 3. havalimanıyla gerçekleştirildiğini, 7 Haziran 2014'te temeli atılan, dünyanın en büyük havalimanlarından olacak bu projenin ilk etabını 29 Ekim'de açacaklarını söyleyen Erdoğan, tamamlandığında Türkiye'nin ekonomik ve stratejik gücüne güç katacak Kanal İstanbul projesine de çok yakında başlanacağını kaydetti.

- "Cesaretiyle milletimizin gönlündeki yerini ayrıca pekiştirmiştir"

Bu projelerde Yıldırım'ın çok büyük emeğinin, katkısının ve desteğinin bulunduğuna işaret eden Erdoğan, "Ancak Binali Bey, asıl 15 Temmuz gecesinde demokrasiye, milletin iradesine, ülkemizin bağımsızlığına sahip çıkan cesaretiyle milletimizin gönlündeki yerini ayrıca pekiştirmiştir." dedi.

Erdoğan, uçak seslerinin gecenin karanlığını deldiği, köprülerin darbeciler tarafından tutulmaya başlandığı, halkın daha ne olduğunu anlamaya çalıştığı bir anda Binali Yıldırım'ın TV'lerden yaptığı açıklamayla tarihi bir duruş sergilediğini vurguladı.

15 Temmuz'daki ihanetin akim bırakılmasında o gece Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakanlar, milletvekilleri, birçok yargı mensubu ile sivil iradenin milletle omuz omuza darbeciler karşısında yekvücut olarak verdiği mücadelenin çok önemli bir payı olduğunu aktaran Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Binali Bey, FETÖ başta olmak üzere terör örgütlerine karşı yurt içinde ve yurt dışında yürüttüğümüz amansız mücadelenin de en büyük destekçilerindendir. Bu dönemde Türkiye, terör örgütlerine yönelik tarihinin en başarılı operasyonlarını gerçekleştirmiştir. Hükümetimizin dirayetli adımları karşısında FETÖ bitme noktasına, PKK ve uzantıları ise nefes alamaz duruma gelmiştir. Yeni dönemde terörle mücadelemiz çok daha kararlı, çok daha kapsamlı bir şekilde devam edecektir."

- "Yakaladığımız uyum, Meclis Başkanlığında da devam edecek"

Yıldırım ile başbakanlığı döneminde yakaladıkları uyumu Meclis Başkanlığı döneminde de sürdüreceklerine inancını dile getiren Erdoğan, "Meclisimizin bu süreçte ülkemizin terör örgütleriyle ve güvenlik tehditleriyle mücadelesine çok güçlü destek vermesini bekliyoruz." dedi.

Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da yasama ve yürütme olarak bu konuda aynı kararlılığın gösterileceğini ümit ettiğini söyleyen Erdoğan, "Çünkü terörle mücadelede son dönemde yakaladığımız başarının sırrı iş birliğidir, dayanışmadır, tüm farklılıkları bir kenara bırakarak ülke menfaatleri etrafında buluşabilmemizdir. Bu buluşma bize bu neticeyi getirmiştir." değerlendirmesinde bulundu.

- "Türk demokrasisinin gücüne güç, itibarına itibar kattılar"

Başkan Erdoğan, önceki dönemlere göre daha çok siyasi partinin temsil edildiği, mevcut sandalye dağılımının yürütmeyle koordineli bir Meclis çalışmasını çok daha elzem hale getirdiğini altını çizdi.

Yıldırım'ın tecrübesi ve uzlaştırıcı karakteriyle ülkenin yeni bir yönetim sistemine geçtiği bu dönemde de görevini layıkıyla yapacağına olan inancını dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

"Kendisine bir kez daha Türkiye'yi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne taşıyan sürecin taşlarının titizlikle döşenmesine verdiği katkılar için en kalbi şükranlarımı sunuyorum. Binali Bey, MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli ile bu hassas süreci fitnecilere aldırmadan, takdire şayan bir şekilde yönettiler. Bu gayretleriyle sadece Türkiye'yi sürekli kriz, kaos ve istikrarsızlık üreten bir sistemden kurtarmakla kalmadılar, aynı zamanda ilk defa iki farklı partinin bir araya gelerek sandık yoluyla büyük bir dönüşüme imza atabileceklerini göstererek, Türk demokrasisinin gücüne güç, itibarına itibar kattılar."

- "Milletimize efendilik değil daima hizmetkarlık yaptık"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 Haziran seçimleriyle uygulamaya konulan yeni yönetim modelini Türkiye'nin önünde yeni bir dönemin müjdecisi olarak gördüğünü dile getirdi.

"İnşallah bundan sonra Türkiye'nin hedeflerine çok daha süratli bir şekilde ilerleyeceğine inanıyorum." diyen Erdoğan, siyaseti uzun soluklu bir hizmet anlayışı olarak gördüklerini, emanetçisi oldukları makamlara önce Allah'ın takdiri, sonra milletin teveccühüyle geldiklerini söyledi.

Üstlendikleri tüm görevleri geride hoş bir seda bırakmanın vasıtası olarak gördüklerini vurgulayan Başkan Erdoğan, "40 yılı aşan siyasi hayatımız boyunca milletimize efendilik değil daima hizmetkarlık yaptık. Milletin emanetini namusumuz bilip, canımız pahasına ona sahip çıktık. Bugüne kadar hamdolsun Hakk'tan güç alarak halka hizmet etmenin şerefine nail olduk." ifadelerini kullandı.

- "Hizmetleriyle insanımızın gönlünde taht kuran, kadim dostum"

Erdoğan, vatandaşlar arasında ayrım yapmadan, oy versin, vermesin hiç kimseyi ötekileştirmeden 81 milyonu kucakladıklarını anlatarak, şöyle devam etti:

"Şu ilden, ilçeden bize oy çıktı-çıkmadı, buna bakmaksızın bütün altyapılarına varıncaya kadar illerde, ilçelerde bu hizmetleri yürüttük. Aklını hırslarının emrine veren muhterislerin eleştirilerine, sabotajlarına aldırmadan gecemizi gündüzümüze katarak ülkemizi kalkındırmanın mücadelesini verdik. Aşkla, tutkuyla, sarsılmaz bir sevdayla bağlı olduğumuz bu güzel ülkeyi hedefleriyle buluşturana karar yolumuza devam edeceğiz. Ferdi olmaktan her zaman gurur duyduğumuz Türk milletini muasır medeniyetler seviyesinin de üstüne taşıyana kadar asla durmayacağız."

Bu zorlu yolculukta en büyük güç kaynağının aziz milletin desteği ve duasıyla birlikte dostlarının varlığı olduğunu ifade eden Erdoğan, Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun "Dostluk dediğin güzel bir kitap. Hava gibi, su gibi ekmek gibi vazgeçilmez bir tat." dizelerini anımsattı.

Başkan Erdoğan, "Böyle dostlarımız, böyle vazgeçilmez dostluklarımız olduğu sürece hiçbir fani güç bizi ülkemize hizmet yolundan alıkoyamayacaktır. Bu düşüncelerle 40 yıldır mesai, dava ve yol arkadaşlığı yaptığım, hizmetleriyle insanımızın gönlünde taht kuran kadim dostum Sayın Binali Yıldırım'a bir kez daha şükranlarımı sunuyorum." diye konuştu.

- "Her başarılı erkeğin yanında dimdik duran bir de hanımefendi vardır"

Erdoğan, Yıldırım'ın eşi Semiha Yıldırım'ı işaret ederek, "Şüphesiz her başarılı erkeğin yanında dimdik duran, fedakarlık abidesi bir de hanımefendi vardır. Binali Bey'in devlet ve siyaset hayatında sergilediği bu başarılarda Semiha Hanım'ın da çok büyük emekleri olduğunu biliyorum. Semiha Hanım'a da şahsım, eşim, milletim adına bu fedakarlıkları, çabaları için özellikle teşekkür ediyorum." dedi.

Binali Yıldırım'a bundan sonraki görevlerinde başarılar dileyen Erdoğan, "Rabb'im bizi bu ülkeye ve millete hizmet yolundan ayırmasın diye dua ediyorum." ifadesini kullandı.

- Notlar

Törende, katılımcılara Yıldırım'ın biyografisini içeren kısa film izletildi. Yıldırım filmi izlerken duygulandı.

Yıldırım, Erdoğan'a son Başbakanlık mührünü teslim etti ve kendisi için yazdığı mektubu okudu.

Törene Yıldırım'ın eşi, çocukları ve torunlarının yanı sıra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, bakanlar, Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler ve kuvvet komutanları, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, eski bakanlar, AK Parti genel başkan yardımcıları ve bazı AK Parti'li milletvekilleri katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yıldırım, eşi, çocukları ve torunlarının yanı sıra katılımcılarla fotoğraf çektirdi. Törende daha sonra Yıldırım onuruna Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde verilen resepsiyona geçildi.

(Bitti)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön