HABER

Yıldız: Zamları Erdoğan açıklayacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, bundan sonra zam ile ilgili haberlerin, spekülasyonları önlemek ve vatandaşı tedirgin etmemek açısından Başbakan Erdoğan tarafından açıklanacağını söyledi.

Doğal gaz zammı konusunda, 20 Kasımdan beri basında ''doğal gaza zam geldi, geliyor'' şeklinde açıklamalar yapıldığını anımsatan Yıldız, dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaklaşık 2 saat süren toplantı yaparak, prensip kararı aldıklarını açıkladı.

Bundan sonra zam ile ilgili haberlerin, spekülasyonları önlemek ve vatandaşı tedirgin etmemek açısından Başbakan Erdoğan tarafından açıklanacağını dile getiren Yıldız, şöyle devam etti:

''Asılsız haberler vatandaşımızın tüketim alışkanlıklarını değiştiriyor. Bu da doğal gaz kullanımına zarar veriyor. Halbuki temiz enerji kaynağı olarak meskenlerde kullanımını sürekli teşvik ediyoruz. Şu an meskenlerde 6.5 milyona ulaşan doğal gaz abonesi var. Artık, doğal gaz uluslararası ilişkilerde belirleyici bir role sahip. O açıdan siyasi yanı, diplomatik yanı, ekonomik yanı var. Herhangi bir karmaşaya meydan vermek açısından bundan sonra bu konuyu Sayın Başbakan açıklayacak.''

''Balyoz Planı'' iddialarına ilişkin de Yıldız, ''Kurumların haksız şekilde itham edilmesini önlemek, ama ortada bir sıkıntı varsa bunu giderecek mevzuatı da mutlaka yürütmek lazım'' dedi.

Yıldız, konunun taraflarının tek olmadığını belirtti. Yalnızca demokrasinin tehdit edilmesi değil, aynı zamanda Türkiye'deki ekonomik, siyasi ve idari istikrarın da tehdit edilmesi ile ilgili bir konu olduğunu dile getiren Yıldız, ''Hukuka intikal ettiği için sonucu hep beraber izleyeceğiz. Burada dikkat edilmesi gereken konu şudur. Kurumların haksız şekilde itham edilmesini önlemek lazım. Ama ortada bir sıkıntı varsa bunu giderecek mevzuatı da mutlaka yürütmek lazım. O açıdan hukuka intikal etmiş bu konunun bizlerin de takibinde olduğunun bilinmesi gerekir'' diye konuştu.

AA

Geri Dön