HABER

Yoğun sis iç ve doğu bölgelerinde etkili

Batı bölgelerinde kuvvetli rüzgar beklenirken, meteoroloji çatı uçması ağaç ve direk devrilmesi konusunda uyarıda bulundu.

ANKARA(ANKA) -Türkiye genelinde hava sıcaklıkları hissedilir derecede artarken, sabah ve gece saatlerinde Türkiye'nin iç ve doğu bölgelerde yoğun sis bekleniyor.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan değerlendirmelere göre, Edirne, Kırklareli, Çanakkale, İzmir, Aydın, Muğla, Antalya'nın iç ve batı kesimleri, Dikili ile Balıkesir'in Ayvalık ve Edremit çevrelerinde hafif olmak üzere aralıklarla yağmur ve sağanak şeklinde yağış bekleniyor. Batı bölgelerde rüzgarın güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-60 km/s) şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis bekleniyor.

Hava sıcaklığı batı bölgeleri başta olmak üzere ülke genelinde hissedilir derecede (6 ila 8) artacak. Rüzgar, genellikle güney ve güneybatı (Lodos), güneydoğu bölgelerimizde kuzeyli yönlerden hafif, arasıra orta kuvvette, Marmara, Ege ve Batı Akdeniz'in batısında kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-60 km/s) şeklinde esecek.

-UYARILAR-

Batı bölgelerde kuvvetli rüzgar ve kıyı kesimlerde kısa süreli fırtına bekleniyor. Rüzgarın; Marmara, Ege ve Batı Akdeniz'in batısında güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esmesi beklendiğinden başta soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmeleri olmak üzere yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı Meteoroloji (Çatı Uçması, Ağaç ve Direk Devrilmesi, Ulaşımda Aksamalar vb.) ilgilileri ve vatandaşları dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyardı.

İç ve Doğu bölgelerde sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte sis olması tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı ile birlikte sis beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı başta sürücüler olmak üzere, ilgililerin ve vatandaşların (ulaşımda aksamalar, v.b.) dikkatli ve tedbirli olması istendi.

-BÖLGELERDE HAVA-

MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, Edirne, Kırklareli, Çanakkale, Balıkesir'in Ayvalık ve Edremit çevreleri aralıklı olmak üzere hafif yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar; güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-60 km/s) şeklinde esecek. Lodos nedeniyle Bursa başta olmak üzere bölge genelinde soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmelerine karşı tedbirli olunması istendi.

EGE: Kıyı kesimleri ile zamanla bölge geneli parçalı ve çok bulutlu, Kıyı Ege (İzmir, Aydın, Muğla ve Dikili çevreleri) aralıklı olmak üzere hafif sağanak yağışlı geçecek. Bu sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde (Kütahya, Afyon, Uşak) buzlanma ve don olayı bekleniyor. Rüzgar; güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-60 km/s) şeklinde esecek. Lodos nedeniyle iç kesimlerinde soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmelerine karşı Meteoroloji tedbirli olunması konusunda uyardı.

AKDENİZ: Az bulutlu ve açık, zamanla batısı parçalı çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Antalya'nın iç ve batı kesimleri hafif olmak üzere aralıklı sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar; güneyli yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-60 km/s) şeklinde esecek. Sabah saatlerinde bölgenin iç ve yüksek kesimlerinde buzlanma ve don bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve az bulutlu geçecek. Sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis görülecek.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve az bulutlu, kıyıları çok bulutlu geçecek. Sabah ve gece saatlerinde iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte Bolu ve Düzce çevrelerinde sis olması tahmin ediliyor.

ORTA VE DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve az bulutlu geçecek. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis görülecek.

DOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık, doğusu parçalı bulutlu geçecek. Bölge genelinde sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile kuzey kesimlerinde yer yer sis bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık, sabah saatlerinde Batman ve Siirt çevreleri yer yer sisli geçecek. (ANKA)

Geri Dön