HABER

Yoğunlaştırılmış Kıbrıs müzakereleri başladı

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas arasında 3'üncü yılına giren Kıbrıs müzakerelerinde "yoğunlaştırılmış süreç" başladı.

4 Ocak'ta 60'ıncı görüşmeyi yapan liderler, yoğunlaştırılmış müzakere sürecinde planlanmış toplam 6 görüşme yapacak. Bugün saat 10.00'dan itibaren 3 gün ardı ardına yapılacak görüşmelerden sonra, ikinci bölüm müzakereler yine aralıksız 3 gün şeklinde 25 Ocak'ta başlayacak ve yoğunlaştırılmış müzakereler, 2 yıldır ara bölgede devam eden mekanda değil, BM Özel Temsilcisi Taye Brook Zerihon'un ara bölgedeki ancak kullanılmayan evinde yapılıyor. Bugünkü görüşmeye önce GKRY Başkanı Hristofyas ve ekibi 6 dakika sonra ise KKTC Cumhurbaşkanı Talat geldi.

BMGS'nin Özel Danışmanı Alexander Downer konut kapısında karşıladı. Medyanın yoğun ilgi gösterdiği "yoğunlaştırılmış görüşmelerin uzun sürmesi bekleniyor. BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer yoğunlaştırılmış müzakereler konusunda Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile yaptığı görüşme sonrasındaki açıklamasında "Yoğunlaştırılmış müzakereler iki liderin süreçte önemli bir ilerleme kaydetmesi için önemli bir fırsat olacak. Bu görüşmeler için ciddi hazırlık yapıldı" demişti.

Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ise yoğunlaştırılmış müzakerelerden bütün beklentilerinin Kıbrıs Rum tarafının da çözüm için Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye gibi aynı kararlılığı göstermesi ve sorunu bir an önce çözmeleri olduğunu söylemişti. Talat, yoğunlaştırılmış müzakerelerin bunun için büyük bir fırsat olduğunu ifade ederek, üçer tam günlük iki seans halinde yapılacak müzakerelerde ekipleriyle birlikte büyük çalışma ve pazarlık içinde olacaklarını kaydetmişti. Talat, görüşmelerde Rum tarafının da kendileri gibi pazarlığa ve bazı esneklikler göstermeye hazır olması gerektiğini de belirterek, bu gerçekleşirse çözüm yolunda adımlar atmış olacaklarını vurgulamıştı.

Geri Dön