YÖK Başkanı'na maaş kıyağı: 15 bin YTL

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, maaşına yüzde 200 zam yapılmasını istedi. Eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç döneminde "araştırma görevlileri ve yardımcı doçentler için istenen zam talebine" olumsuz yanıt veren hükümet, Özcan'ın talebini olumlu buldu.

YÖK'TEN ŞENGÖR'E SORUŞTURMA

Özcan, 4 bin 300 YTL olan maaşına yüzde 200, YÖK Yürütme Kurulu, Denetleme Kurulu, YÖK başkanvekillerinin 3 bin 900 YTL olan maaşlarına yüzde 130-200 arasındaki oranlarda zam talebinde bulundu.

Gazeteci Bahar Atakan'ın haberine göre, zam talebi için YÖK'ün Strateji Geliştirme, İdari Mali İşler ve Personel daireleri uzun bir çalışma yaptı.

YÖK'TEN ŞENGÖR'E SORUŞTURMA

Çalışma sonucunda zam talebi Milli Eğitim Bakanlığı'na gönderildi. Burada zam talebi uygun görülerek Maliye Bakanlığı'na durum bildirildi. Maliye Bakanlığı da talebe olumlu yanıt vererek geciktirmeden yazıyı gereğinin yapılması için Başbakanlık'a iletti. Zam talebinin ilk yapılacak Bakanlar Kurulu'nda karara bağlanacağı öğrenildi.

12 BİN 900 YTL'LİK MAAŞ

Bakanlar Kurulu, zam talebini onaylarsa Özcan'ın maaşı 15 bin YTL'yi bulacak. YÖK Yürütme ve Denetleme Kurulu üyeleri ile YÖK başkanvekillerinin maaşı 8 bin 970 ile 11 bin 700 YTL arasında değişecek.

2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu'na göre, Özcan'ın maaşı en yüksek devlet memuruna ödenen aylığın iki katını geçemiyor. En yüksek devlet memuru olarak bilinen Başbakanlık Müsteşarı'nın maaşının net 4 bin 800 YTL, brüt olarak ise 8 bin YTL'yi bulduğu ifade ediliyor.

YÖK'TEN ŞENGÖR'E SORUŞTURMA

1993'TEN BU YANA RUTİN ZAM

Teziç döneminde YÖK Başkanı ve başkanvekilleri için zam talebinde bulunulmamıştı. 1993 yılından bu yana YÖK başkanlarının maaşlarına memur zammı oranında zam yapıldığı, başka düzenleme yapılmadığı öğrenildi.

TEZİÇ'E RET, ÖZCAN'A EVET

AKP iktidara geldiğinden bu yana Teziç başkanlığındaki YÖK defalarca Maliye'den üniversitelerdeki okutman, uzman, araştırma görevlisi ve yardımcı doçentler için zam talebinde bulunmuştu.

YÖK'TEN ŞENGÖR'E SORUŞTURMA

Ancak, Maliye talebi işleme almamıştı. Teziç'in lojman tahsisini kaldıran ve arızalı olan Mercedes makam aracını değiştirmeyen hükümet, Özcan'a jet hızıyla lojman tahsis etmiş ve aylık kirası 10 bin euro olan Mercedes marka makam aracı vermişti.