YÖK Başkanı'ndan şaşırtan maaş itirafı

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, kendi maaşından önce Denetleme Kurulu ve Yürütme Kurulu üyelerinin maaşlarının artırıldığını, onların kendisinden yüksek maaş alamayacağını belirterek, "Benimkini de mecburen yükselttiler" dedi. Özcan, gelecek akademik yıl için üniversitelerin kontenjanlarını artıracaklarını da açıkladı.

Özcan, YÖK Genel Kurulu toplantısına verilen yemek arasının ardından, toplantıyı izleyen gazetecilerin yanından geçerken, "Ben yürüyüşe çıkacağım isterseniz gelin" dedi. Özcan, gazetecilerle birlikte YÖK'ün karşısındaki gölün kenarında bir tur attı ve fotoğraf çektirdi. Bu sırada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özcan, maaşı ve YÖK ile ilgili bazı soruları yanıtladı.

Maaşıyla ilgili gazetelerde yer alan haberleri anımsatan Özcan, gazetecilere espriyle karışık "Sizin yüzünüzden herkes başıma yıkıldı. Borç para isteyenler, yardım isteyenler... Eski eşim aradı, 'Madem bu kadar maaş alıyorsun çocuğun okul taksitini öde' dedi. Bunu duyan şimdiki eşim de 'Ben de isterim' dedi. Üstelik artış da yok, o kadar para yok. Siz böyle yazarsanız, diyecekler ki bu çok göze batıyor" diye konuştu. Özcan, maaşıyla ilgili soruları şöyle yanıtladı: "Çok cahilce bir iş yapıyorsunuz. Her devlet memuru bilir ki devlette çalışan hiç kimsenin maaşı müsteşar maaşının iki katından fazla olamaz. Müsteşarın maaşı net 4 bin 870 YTL. Benimki olsa olsa 9 bin 600 olur. En yüksek sınırdan gitse o kadar olur. Üstelik benim maaşımı da artırmadılar. Maaş artırımı, Denetleme Kurulu ve Yürütme Kurulu üyeleri için yapıldı ama onları artırırken onlar benden yüksek maaş alamaz. Benimkini de mecburen yükselttiler ama siz bunu bilmiyorsunuz."

"Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile görüştüğünüzde maaş artırımı talebinde bulundunuz mu?" sorusuna Özcan, "Hayır, hiç alakası yok. Ben hiçbir şey önermedim maaşımla ilgili. Ben öyle bir şey yapabilir miyim? Ben buraya para için gelmedim ki. Üstelik özel sektördeyken, okuldayken daha çok para kazanıyordum. Araştırma yapıp, dışarıdan para alıyordum" yanıtını verdi.

"Şu anda alacağınız zam ile birlikte maaşınız ne kadar olacak?" sorusunu Özcan, "Net olarak maaşım 6 bin 609 YTL olacak. İlk geldiğimde galiba 4 bin 300 YTL idi. Sonra dediler ki yeni yılda 5 bin 200 YTL olacak. 5 bin 200 YTL idi şimdi 6 bin 609 YTL olacak" diye yanıtladı. Bir gazetecinin, "Arabanızdan memnun musunuz?" sorusuna espriyle "Çok memnunum, çok güzel bir arabaymış. Ona da binmek isterim deme" yanıtını veren Özcan, gazetecinin "Binmek isterim. Hiç zırhlı arabaya binmedim" sözleri üzerine "Ben de binmemiştim. Biraz ağır" dedi.

ANKA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler