HABER

YÖK eyleminde bir aile dramı yaşandı

YÖK eyleminde bir aile dramı yaşandı

YÖK'ün kuruluşunun yıldönümü nedeniyle gerçekleştirilen bir eylemde 'aile dramı' yaşandı.

Kaçırıldığını iddia ettiği kızının eylemciler arasında olduğunu belirten bir baba, kızını 'kurtarmaya' çalıştı. Daha sonra ortaya çıkan üniversite öğrencisi kız ise "YÖK'e tepkimi dile getirmek için Isparta'dan buraya, kendi özgür irademle geldim" dedi. Türkiye'nin çeşitli illerinden Ankara'ya gelen ve kendilerine 'Gençlik Federasyonu' adını veren bir grup eylemci, YÖK'ü ilk önce Abdi İpekçi Parkı'nda, daha sonra da YÖK'ün Bilkent'teki merkez binasında protesto etti.

Toros sokakta toplanan eylemciler, buradan yürüyerek Abdi ipekçi Parkı'na geldiler. Başkent polisinin geniş güvenlik önlemi aldığı eylemde, protestocular, "F tipi üniversite olmak istemiyoruz", "Öğrenciyiz, haklıyız kazanacağız" yazılı dövizler taşıyıp, "Öğrenci haklarını istiyoruz", "YÖK'e hayır", "Eğitim hakkı engellenemez" ve "Gözaltılan, soruşturmalar, baskılar bizi yıldıramaz" şeklinde sloganlar attılar. YÖK'ten randevu aldıklarını belirten eylemciler bir süre Abdi İpekçi Parkı'nda bekledikten sonra, geldikleri otobüslerle YÖK'ün Bilkent'teki merkez binasına doğru hareket ettiler.

EYLEMDE AİLE DRAMI YAŞANDI

Eylemcilerin, YÖK önündeki eylemi ise bir 'aile dramı'na sahne oldu. Eylemcilerin halay çekip, slogan attığı sırada, ismi öğrenilemeyen ancak Eskişehirli olduğu bildirilen bir kişi, eylemciler ile gazetecilerin arasına gelerek, eylemciler arasında kızının da bulunduğu belirtip, "Kızımı bana vermiyorlar" şeklinde bağırıp, yardım talebinde bulundu. Bunun üzerine, eylem dolayısıyla YÖK binası ve çevresinde geniş güvenlik önlemi alan jandarma güçleri, eylemcilerin önüne barikat kurdu.

İsminin N.K. olduğu öğrenilen ve Isparta Üniversitesi'nde okuyan eylemci kızın amcası da, jandarmadan yardım isteyerek, "Ordu göreve" diye bağırdı. Jandarma güçleri, baba, anne ve amcayı olay yerinden uzaklaştırıp, ifadelerini aldı. Babanın feryadının ardından grubun içerinden çıkıp bir basın açıklaması yapan N.K., kendisinin kaçırılmadığını belirterek, "YÖK'ün en çok baskısına maruz kalan üniversitelerden biri olan Isparta Üniversitesi'nde okuyorum. Tepkimi dile getirmek için kalktım buraya geldim. Kendi özgür irademle geldim" şeklinde konuştu. Yapılan basın açıklamasında ise 'dev-gençliğin' faşizme karşı savaşacağı dile getirilerek, 'sorgulayan ve eleştiren gençliğin' bu ülkedeki egemenlerin işlerine gelmediği ileri sürüldü. Eylemcilerin YÖK önünde protestoları devam ediyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön