YÖK Yürütme Kurulu'nda kriz

YÖK Yürütme Kurulu'na seçilmesinin ardından istifa ettiğini açıklayan Prof. Dr. Fikret Şenses'in istifa mektubu hala YÖK'e ulaşmadı. İstemediği halde Yürütme Kurulu'na seçilen Prof. Dr. Mustafa İlhan'ın da istifa etmesi bekleniyor.

13 Mart'ta yapılan YÖK Genel Kurulu'nda Yürütme Kurulu seçilirken, istemedği halde Yürütme Kurulu'na seçilen Prof. Dr Fikret Şenses dün istifa edeceğini açıklamıştı. ANKA'nın edindiği bilgiye göre Şenses'in istifa mektubu hala YÖK'e ulaşmadı. Şenses'in istifa mektubunun YÖK'e ulaşması halinde konu 20 Mart Perşembe günü yapılacak YÖK Genel Kurulu'nda görüşülecek. Yürütme Kurulu'na Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) kontenjanında kimsenin aday olmaması üzerine seçilen Prof. Dr. Şenses'in yanısıra Prof. Dr İlhan'ın da istifa etmesi bekleniyor. İstifa edeceğini açıklayan Şenses, "Benim de içinde bulunduğum bir Yürütme Kurulu oluşturulduğu izlenimi verilmek istenmektedir. Yürütme Kurulu'na aday olmadığımı genel kurul huzurunda da defalarca veısrarla belirtmiş olmama karşın, yürütme kuruluna seçilmiş olmam, bu şekilde oluşturulan bir kurulda görev almama kararlılığımda herhangi bir değişikliğe yol açmamıştır" demişti.

-ÜAK KONTENJANINA MENSUP ÜYELERDEN ADAY ÇIKMADI-
YÖK Genel Kurulu'nun 13 Mart'taki toplantısında, Cumhurbaşkanlığı kontenjanından Prof. Dr. Berrak Kurtuluş, Prof. Dr. Durmuş Günay, Bakanlar Kurulu kontenjanından Prof. Dr. Halis Ayhan, Prof. Dr. Yekta Saraç, Yürütme Kurulu üyesi olarak seçilmişti. ÜAK kontenjanındaki Genel Kurul üyeleri arasından aday çıkmadığı için, bu kontenjana mensup üyeler arasından Prof. Dr. Şenses ve prof. Dr İlhan Yürütme Kurulu üyesi olarak seçilmişti. ANKA