HABER

Yoksulluk sınırı 2 bin 271 YTL'ye yükseldi

Ankara (AA)- Türk-İş'in yaptığı hesaplamaya göre, bu ay mutfak enflasyonu aylık yüzde 6,07 arttı. Dört kişilik ailenin açlık sınırı yaklaşık 697, yoksulluk sınırı 2 bin 271 YTL'ye yükseldi.

Konfederasyon tarafından yapılan hesaplamalara göre, kasım itibarıyla 4 kişilik ailenin açlık sınırı geçen aya göre yaklaşık 40 YTL artarak 697,16 YTL'ye yükseldi. Ankara'da yaşayan 4 kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı, bir önceki aya göre yüzde 6,07 artış gösterdi. Verilere göre, 4 kişilik ailenin gıda harcamalarının yanı sıra kira, ulaşım, giyim, eğitim, kültür gibi temel ihtiyaçları için harcaması gereken asgari tutarı gösteren yoksulluk sınırı ise aynı dönemde 2 bin
140 YTL 92 YKr'den 2 bin 270 YTL 89 YKr'ye çıktı.

Bu yılın ilk 11 ayı itibarıyla gıda harcaması tutarındaki artış, yüzde 13,32 oldu. Gıda harcamasındaki artış oranı, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,19, yıllık ortalama artış ise yüzde 11,63 olarak hesaplandı. Araştırmada, soğuk hava koşullarının etkilediği meyve-sebze fiyatları ile uzun zamandır gündemde olan ekmek zammı ve bakliyattaki dönem artışının enflasyonu tetiklediği ifade edildi.

Türk-İş'in konuyla ilgili değerlendirmesinde, net asgari ücretin 419,15 YTL olduğu dikkate alındığında, asgari ücretin karın tokluğuna çalışmak için yapılması gereken gıda harcamasını bile karşılamadığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Bir yıl öncesine göre mutfak harcamasının 92 YTL ve insan onurunun gerektirdiği yaşam düzeyini karşılayacak toplam harcamanın 300 YTL arttığı dikkate alındığında, özellikle dar ve sabit gelirli kesimlerin gelir düzeylerinin yetersizliği ortaya çıkmaktadır. Bu durum, ekonomik büyüme sağlanmasına karşın refahın adil dağılmadığının ve yardıma muhtaç aile sayısının artmakta olduğunun göstergesi olmaktadır."

Geri Dön