YÖK'ten '29 yaş' çözümü

YÖK, 29 yaş kararında geri adım attı. Yeni karara göre, 29 yaşını dolduranlar üniversiteye kayıt olabilecek.

YÖK'ten '29 yaş' çözümü

Ancak askerlikleri tecil edilmeyecek. Bu öğrenciler 'asker kaçağı' olarak okumaya devam edecek.

29 yaşını tamamladığı için ders kayıtları yenilenemeyen üniversite öğrencileri için Yükseköğretim Kurulu'ndan (YÖK) yeni bir karar çıktı.

Yeni karara göre, 29 yaşını tamamlamış üniversite öğrencilerinin ders kayıtları bundan sonra yenilenebilecek. Ancak bu durum öğrencilerin eğitim sorununu çözmekten daha çok karmaşık hale getiriyor.

Radikal gazetesinde yer alan haberde, YÖK’ün üniversitelere yolladığı yazıya göre 29 yaşını tamamlayan öğrencilerin ders kaydı yapılsa bile askerlik tecil işlemi yapılamayacak.

Bu durumda 29 yaşını tamamlayan binlerce öğrenci asker kaçağı olarak üniversite eğitimine devam edecek.

Milli Savunma Bakanlığı 18 Ocak 2012’de YÖK’e yolladığı yazıda, 29 yaşından büyük yükümlülerin askerliklerinin ertelenmesine imkân olmadığını belirterek bu kişilerin eğitime, askerliği tamamladıktan sonra devam edebilmeleri için gerekli tedbirlerin alınmasını istemişti.

Bunun üzerine üniversiteler de 2012-2013 öğretim yılında 29 yaş sınırında bulunan üniversite öğrencilerinin kayıtlarını yenilemeyeceklerini söylemiş ve birçok üniversite öğrencisinin ders kaydı yapılmamıştı.

Öğrenciler krizin çözümü için sonuç alamayınca yargıya başvurmuştu. İdare mahkemeleri ise öğrencilerin eğitim haklarının sadece kanunla sınırlandırılabileceğini gerekçe göstererek yürütmeyi durdurdu. Mahkemeyi kazanan öğrencilerin ders kaydı yapıldı.

Davayı kaybeden üniversiteler ise YÖK’e bir yazı yollayarak ders kayıtlarını yenileyemeyen öğrencilerin yürütmeyi durdurma talebiyle üniversitelere dava açtıklarını ve üniversitelerin davayı kaybederek maddi zarara uğradığını belirtti, yeni eğitim yılında 29 yaş sorunu ile ilgili yeni bir uygulamaya gidilip gidilmeyeceğini sordu.

YÖK de 22 Temmuz 2013 tarihinde üniversitelere yolladığı bir yazı ile 29 yaşını tamamlamış öğrencilerin ders kayıtlarının yenilenebileceğini belirtti.

YÖK, üniversitelere yolladığı yazıda 1111 sayılı Askerlik Kanunu’nun 35. Maddesi’nin ‘C’ fıkrasına atıfta bulunarak, 29 yaşını tamamlayan öğrencilerin ders kayıtlarının yenilenmesi için bir engel bulunmadığını ancak 29 yaşını tamamlayan öğrencilerin askerlik tecil işlemlerinin hiçbir şekilde yapılmayacağını bildirdi.

Buna göre 29 yaş sınırını geçen binlerce üniversite öğrencisinin yeni eğitim öğretim yılında ders kayıtları yenilenebilecek.

Ancak ders kaydı yenilenmesine rağmen 1111 sayılı Askerlik Kanunu gereği tecil işlemi yapılmayan binlerce öğrenci yoklama kaçağı sayılacağı için asker kaçağı durumuna düşecek.

UYGULAMA ÖĞRENCİLERİN KAFASINI KARIŞTIRDI
Yeni uygulama ise üniversite öğrencilerinin kafasını karıştırdı.

Ders kaydı yapılmasına rağmen asker kaçağı durumuna düşecek olan öğrenciler, YÖK’ün bu uygulama ile bütün sorunu çözmekten kaçtığını savunuyor.

Yeni uygulama ile üniversite eğitim hayatı boyunca askerden kaçmak zorunda kalacağını belirten Gazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümü öğrencisi A.G. durumu, “Yeni uygulama ile ders kaydımı yapabileceğim. Ama tecilim yapılmadığı için asker kaçağı durumuna düşüyorum. Bu durumda yakalanmamak için evden çıkmamam lazım. Ancak bizim talebimiz üniversite eğitimimiz bitene kadar askerliğimizin tecil edilmesi” sözleriyle değerlendirdi.

ÜNİVERSİTELERDE KARAR BİRLİĞİ YOK
Öğrencilerin ders kaydının yapılması için yasal bir engel olmadığını söyleyen İstanbul Üniversitesi, yeni eğitim öğretim yılında 29 yaşını tamamlayan öğrencilerin ders kayıtlarını yenileyeceklerini, ancak öğrencilerin askerlik tecil işlemleriyle ilgilenmeyeceğini belirtti.

İTÜ ise Eylül ayında öğrencilerin ders kayıtlarını yeniledikten sonra öğrencilerin askerlik tecil belgesi getirmedikleri takdirde ders kayıtlarının silineceğini bildirdi.

güncel haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
30 yaşında birinin askerde bir katkısı olmaz anca hizmet sektöründe kulanılır... bu mecburi askerlik kalkacak zatende bunu birazz daha hızlandırılması lazım.
bu ülkede askerlik yapan ve evlatlarınıda şehit veren aileler var. yaşadıgınız ülke ve toplum kurallarını hatta diger insanların özlük hakkını hiçe sayın diye anneniz babanız okutmuyor sizi. bu ülke varolabilmesi için birlik ve beraberlige ihtiyacı var. hayatınızdan bir yaz tatilinizi vermemek için 29 yasına kadar askerden kaçanları bir tek nedenle anlıyabilirim. oda fabrikası ve ailevi sorumlulugu varsa. onun haricinde hala baba parası yiyipte bu ülke için hiçbişi yapmayan insanlar hayatlarından zaten 9 yıllarını kaybetmişler ama bunun farkında degiller.
Sultantepeli,senin yorumların her zaman Türk ve Türkiye düşmanlığı taşıyor.Yorumlarını okudum.Senin dedelerin Pondus'mu?
bakın bazı durumlarda insanın yapması ve yapmaması gereken durumlar vardır. bunlara toplum kuralları diyoruz. ben 2 yıllık okudum. 15 ay askerlik yaptım. bu sürede 3 tane kısa dönem gördüm. evet insanı rahatsız eden bir kavram bu . ama sisteme karsı gelmek istiyen varsa bu sistemin olmadıgı yerde yaşamalı. bunada demokrasi deniyor. ingilizcesi iyi olan arkadaşlarımız metallica one ın klibinde baba ve ogul arasında gecen konusmayı incelesinler. sistemin ne oldugu belli. kaç yasınıza kadar askerlikten uzak kalabilirsiniz? 5 ay hiçte uzun bir süre degil. özellikle hala baba parası yiyenler için
Askere gitmemek için sözde okuyan gerizekalı vatan hainleri.
Bu sözde okuyan kişilerin sohbetlerine kulak misafiri olmuştum.Adamlar askerden kaçmak için her şeyi yapıyorlar.Bu ülkeden defolun sizi gidi sözde dindar ve sözde milliyetçiler.
Diğer Haberler