YÖK'ten 29 yaş kararı

Yükseköğretim Kurumu (YÖK), 29 yaşını dolduran öğrencilerin askerlik durumuyla ilgili açıklama yaptı.

YÖK'ten 29 yaş kararı

YÖK'ten yapılan açıklamaya göre, Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında, 1111 sayılı Askerlik Kanunu'nun 35. Maddesinin C fıkrasında yer alan "Lise ve dengi okullar ile fakülte ve yüksekokullarda öğrenim görenlerin askerlikleri, 29 yaşını geçmemek üzere mezun oluncaya kadar ilişkileri kesilinceye kadar ertelenir" hükmünde 29 yaşını tamamlayanların okul kayıtlarının yenilenmesi hususunda bir engel bulunmadığı, ancak aynı kanun hükümleri gereği kayıt yenilemesinin 29 yaşını dolduran öğrencilerin askerliklerinin tecilini sağlamayacağına karar verildi.

Konuyla ilgili farklı idare mahkemelerinde görülen davalar sonucunda "öğrencilerin eğitim-öğretim hakkının ancak kanunla sınırlandırılabileceği" gerekçesiyle, kayıt yenilememe işlemleriyle ilgili yürütmeyi durdurma kararı verildiği belirtilen açıklamada, "Yargı yoluna gitmeyen öğrencilerin de kayıt yenileyebilmeleri için üniversitelerin talepleri doğrultusunda bu yönde bir yazı üniversitelere gönderildi. Yükseköğretim Kurulu'nun yetkisi kayıt yenileme aşamasına kadardır. Sonraki süreç, Milli Savunma Bakanlığı'nın yetkisindedir" ifadesi kullanıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
:-)) akpartinin tüm icraatleri göstermelik. güya askerliğe önem veriyormuş gibi görünüyor
Askerliğimi yaptım ama beni bile rahatsız eden çelişkide: Günaydın YÖK!! uyan da balığa çıkalım.Elbette asker kaçağı diye bi kişi eğitim hakkından men edilemez. Apaçık; anayasaya aykırı bu uygulamadan döndünüz ya bravo!!YÖK yönetimde ne kadar başarılı olduğunuzu en sonunda gösterdiniz. Yav kafası çalışan biri yokmu? geçsin şu YÖK'ün başında diyilen bi kurum oldu YÖK
Okumanın yaşı yoktur ama askerlik yapmanın yaşı vardır :D:D
Bazı ailevi sebeplerden, rahmetli babamın hastalığının okul dönemime rastlamasından dolayı üniversite öğrenimim doğal olarak uzamıştı 30 yaşında mezun oldum ama o dönem askerlik konusunda nasıl diken üzerinde olduğumu anlatamam ancak bu durumu yaşayan Türk kardeşlerimin sıkıntısını çok iyi hissedebilirim Allah bu durumdaki tüm kardeşlerime yardım etsin!
29 yaşını tamamlayanların okul kayıtlarının yenilenmesi hususunda bir engel bulunmadığı, ancak aynı kanun hükümleri gereği kayıt yenilemesinin 29 yaşını dolduran öğrencilerin askerliklerinin tecilini sağlamayacağına karar verildi.
yaptıkları bir düzenleme diğer bir düzenleme yada yasa ile çelişiyor, bir kanun diyor ki bu yaşta askerliği yapacaksın, başka yasa diyor ki yapmazsan suçlusun, anayasa diyor ki bunun için adamı özgürlüğünden alıkoyamazsın, başka yasa diyor ki alıkıymazsan suçlusun. Netice şu, Türkiye'de hukuk sistemi falan yok, her düzenleme göstermelik yapılıyor, bakın bizde buna ilişkin yasa var demek için. Çünkü bu konularda ciddi yaptırım getirse 3.dünya ülkesi muamelesi görür, getirmese başka sorunlar çıkar vs. yahu çıkın bu işin ortası birşeyi bulun da uygulamalar içi boş olmasın artık
Diğer Haberler