HABER

"YÖK'ün mülakatına karşı çıktım"

ANKARA (İHA) - YÖK Başkan Vekili İsa Eşme, Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) yurt dışına öğrenci göndermede uyguladığı, ancak mahkemece iptal edilen "Mülakat" yöntemine YÖK'ün de 15 üniversiteye rektör adayı belirlemede başvurmasına karşı çıktığını söyledi.

Eğitim-Sen, "YÖK'ün Strateji Raporu" başlıklı bir panel düzenledi. YÖK ve Milli Eğitim Bakanlığı temsilcilerini bir araya getiren panelde konuşan YÖK Başkan Vekili İsa Eşme, YÖK'ün rektör adaylarına uyguladığı, ancak kamuoyunda "anti-demokratik uygulama" olarak tepki görmesiyle "Tanışma Toplantısı" olduğu bizzat YÖK Başkanı Erdoğan Teziç tarafından açıklanan bu uygulamaya karşı olduğunu açıkladı. Kendisinin de bir zamanlar YÖK mağduru olduğunu vurgulayan YÖK Başkan Vekili Eşme, bu konuda görüşlerini şöyle açıkladı:

"Ben burada muhalefettim. Rektörlerle mülakat istemedim. Ama şunu da tüm samimiyetimle söyleyeyim, rektörlere yapılanın 'mülakat' olmadığını gördüm. Sadece tanışmak görüşmek için bir araya gelindi. Sorgulama yapılmadı. MEB'de yapılan mülakat farklıydı. Bunun amacını herkes biliyor".

"KADERİN CİLVESİ, ŞİMDİ BURADAYIZ" Eşme, YÖK mağduru olduğunu açıkladığı konuşmasında YÖK Başkanı Erdoğan Teziç'in de YÖK'ten çok çektiğini ve sorun yaşadığını söyledi. Eşme, öğrencilik dönemlerinde ve Cumhuriyet Gazetesi'nde yazdığı bir yazı sonrasında başına gelenleri anlattı. YÖK'ün kuruluş yıl dönümünün akabinde ve ülke genelinde protestolara uğrayan YÖK Başkan Vekili Eşme, yaşadığı mağduriyeti, "7 yıl asistanlık yaptım. Ardından YÖK, asistanlığın usullerini değiştirip üniversiteden sizi atacağız dedi. Öyle bir engelle karşılaştım, ama sonunda aşıldı. 1998 yılında Cumhuriyet Gazetesi'nde Eğitim Fakülteleri ile ilgili yapılacak reformu eleştiren bir yazı yazdım. Aynı zamanda dekan yardımcısı idim. Rektör beni çağırdı. YÖK'ten aramışlar. Rektör'e, 'İsterseniz istifa edeyim. Bizim önümüz artık kapanacak' dedim. Ama ne olursa olsun önümün kapanması uğruna görüşlerimi savundum. Savunmasaydım, yetiştirdiğim öğrencilerin yüzüne bakamazdım. Rektör bana 'haklısın' dedi. Ama 53 yaşında emekli olmak zorunda kaldım veya bırakıldım. Sayın Başkan Erdoğan Teziç de YÖK'ten çok çekti. Ama kaderin cilvesi şimdi buradayız" şeklinde anlattı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön