Yozgat'a özgü 3 yeni bitki türü

Yozgat (AA)- Bozok Üniversitesi (BÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü araştırmacıları, Yozgat'a özgü 3 ayrı bitki türü keşfetti.

BÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ergin Hamzaoğlu, Aydıncık ve Yerköy ilçesinde, sadece bu bölgelerde yetişebilen 3 ayrı bitki türünü keşfettiklerini söyledi. Hamzaoğlu, "Sadece Kazankaya Kanyonunda yetişebilen 2 ayrı bitki türünü daha önce keşfedip, isimlendirdik. Şimdi Karanlıdere'de yetişen bir bitki türü üzerinde çalışıyoruz" dedi.

Prof. Dr. Hamzaoğlu, Kazankaya Kanyonu'nda keşfettikleri bitkilerden birisinin halk arasında "yemlik" olarak, diğerinin ise "peygamber çiçeği" veya "gökbaş" olarak adlandırılan çiçeklerin birer çeşidi olduğunu ifade etti. Yerköy-Şefaatli arasındaki Karanlıkdere bölgesinde keşfettikleri yeni bitki türü üzerindeki çalışmalarının ise devam
ettiğini bildirdi. Hamzaoğlu, dünyada başka türleri bulunmasına karşılık, bitkinin bölgeye özgü özellikler taşıdığını, bilimsel araştırma ile bu özellikleri ortaya çıkartıp, isimlendirdiklerini, daha sonra da uluslararası geçerliliği olan bir dergide yayınladıklarını anlattı.

Prof. Dr. Ergin Hamzaoğlu, şöyle konuştu:

"Aydıncık ilçesi Kazankaya Kanyonu'nda keşfettiğimiz bitki türleri daha önce uluslararası dergide yayınlandı. Halk arasında 'yemlik' olarak bilinen bitkinin bir çeşidi. O bitkinin Türkiye'de 30'dan fazla çeşidi var, onlardan birisi de sadece kanyonda yaşıyor. Aynı bölgede keşfedilen diğer bitki ise halk arasında 'peygamber çiçeği' veya 'gökbaş' olarak bilinen bitkinin kaya çatlaklarında yaşayan bir çeşidi. Bu bitkiyi de aynı dönemde yayınladık. Bu iki bitki de sadece Kazankaya Kanyonu'nda kayalar arasında yaşayan bitkilerdir.Üzerinde çalıştığımız diğer bitki türü ise Yerköy-Şefaatli ilçeleri arasındaki Karanlıdere bölgesinde, demir yolunun geçtiği vadide yaşıyor.
Bu bitkinin benzer türlerden farkları var. Yani 'Yeni bir tür' diyoruz biz buna. Şu anda biz onu bilimsel olarak tanımlayacağız. Ona bir isim vereceğiz ve uluslararası geçerli olan bir dergide yayınlayacağız. Önce geçerlilik kazanmış olacak ve Yozgat'a has bir bitki olmuş olacak.Biz böyle dar yayılışlı, dünyada sadece bir yerde yaşayan bitkilere endemik bitkiler diyoruz, has bitki de diyebiliriz. Bu Yozgat'a has bir bitki, diğer Kazankaya'da yaşayan bitki gibi bu da sadece dünyada
Yozgat'ta yaşayan bir bitki. Bu üç bitkinin yeni keşfedilmesi bakımından ve Yozgat'ta yaşıyor olması bakımından önemli."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler