YSK propaganda yasaklarını açıkladı: Makam araçlarıyla gezi düzenlenemeyecek

24 Haziran'da gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanı ve Milletvekilleri Genel Seçimi'nde uygulanacak propaganda yasaklarını içeren YSK kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre Başbakan ve bakanlar ile milletvekilleri seçim propagandası ile ilgili gezilerinde makam araçlarını kullanamayacak, seçmenlere hediye ve eşantiyon dağıtılamayacak.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), 24 Haziran’da gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanı ve Milletvekilleri Genel Seçimi’ne ilişkin adaylara uygulanacak propaganda yasaklarını içeren kararları Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

GÜNEŞİN BATMASINDAN İKİ SAAT SONRA...

Buna göre, seçim zamanında genel yollar üzerinde, mabetlerde, kamu binalarında ve seçim kurullarınca gösterilenlerden başka meydanlarda toplu propaganda yapmak yasak olacak. Açık yerlerde güneşin batmasının ardından iki saat sonra ve güneşin doğumunda kadar toplu olarak sözlü propaganda yapılamayacak. Fakülteler, öğrenci yurtları ve üniversite kampüslerinde seçim propagandası ve seçim toplantısı yapılamayacak. Yurtdışında açık yerlerde ve gümrük kapılarında sözlü propaganda yapılamayacak.

Adaylıkların kesinleştiği 13 Mayıs Pazar gününden itibaren cumhurbaşkanı adayları, yurt içinde seçim büroları açabilecek. Ticari faaliyeti devam eden yapılar, seçim bürosu olarak kullanılamayacak. Adaylar yurtdışında seçim büroları açamayacak.

HEDİYE, EŞANTİYON YASAK

Seçime katılan cumhurbaşkanı adayları, 13 Mayıs’tan itibaren 23 Haziran Cumartesi günü saat 18.00’e kadar, ikinci tura kalınması halinde 25 Haziran’dan 7 Temmuz Cumartesi saat 18.00’e kadar ilan ve reklam yoluyla veya internet sitesi açarak sözlü, yazılı ve görüntülü propaganda yapabilecek. Vatandaşların elektronik posta adreslerine, sabit ve cep telefonlarına görüntülü, sesli, yazılı propaganda mesajları gönderilmesi yasak olacak.

Adaylar, propaganda süreleri içine kendilerini tanıtıcı broşür, el ilanları, parti bayrağı, poster, afiş veya ses ve görüntü içeren yayınları dağıtmakta serbest olacak. Ancak bu malzemeleri dağıtacak kişilerin 18 yaşını doldurmuş olması gerekecek. Adayları, seçmenlere herhangi bir hediye, eşantiyon dağıttırmaları yasak olacak.

MAKAM ARAÇLARIYLA GEZİ DÜZENLENEMEYECEK

Başbakan ve bakanlarla milletvekillerinin yurt içinde yapacakları seçim propagandası ile ilgili gezilerini makam otomobilleri ve resmi hizmete tahsis edilen vasıtalarla yapmayacaklar. Bu maksatla yapılan gezilerde, protokol icabı olan karşılama ve uğurlamalar ile törenler yapılamayacak ve resmi ziyafetler verilemeyecek.

(İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
CUMHURBAŞKANI seçimi oluyor o makamda olanında YASAK KAPSAMINDA OLMASI ŞARTTIR. Zira milletin parası ile SEÇİM ÇALIŞMASI YAPILMASINDA HAKSIZLIĞA,ADALETSİZLİĞE VE İSTİSMARA NEDEN OLUYOR. CUMHURBAŞKANI MAKAMI,O MAKAM ÇERÇEVESİNDE GÖREV YAPAN TÜM SIFATLARDAKİ KİŞİLERİN SİYASİ AÇIKLAMA,PROPAGANDA YASAKLARI KAPSAMINDA OLMASI ŞARTTIR.
Meydanlarda miting yapılması da yasaklansaydı. Çağdaş ülkelerde olduğu gibi tv meydanlarında tartışılsaydı. Bı tartışmalar da ihale ile kanallara satılsa elde edilen gelirde şehit ailelerine dağıtılsaydı daha iyi olmazmıydı. Millette görseydi birbirlerinin arkasından meydanlarda sallayanlar tvde nasıl bir performans sergileyecekti. Ama bunu yapamazlar tek tarflı atış güzel oluyor.
peki bu yasaklarin delinmesi durumunda yaptirimlar ne olacak??
adamlar açtıkları yerleri her yıl tekrar açıyorlar.adamlar hasta ziyaretinde,şehit cenazesinde bile konuşma yapıyorlar.bunlaramı yasak koyacan.
reisi cumhur miting yapmiyorki halki ile bulusuyor acilis yapiyor hizmet ediyorlar ancak simdiye kadar onalrca acilis yapildi ancak ne actilar henüz belli degil umarim bu secimden sonra ne acitklari belli olur
devletin uçaklarını tayyib kullanacakmı,araçları kullanacakmı,kullanırsa haram yemiş olur,,özellikle TRT nasıl yayın yapacak,,kulluğa devammı
bu aptallar kendini kandırsın seçim yasağı nasıl delinir ve kılıfına uydururul Akp çok iyi biliyor üçsene beş sene önce açılmış yerlerin açılış bahanesiyle tekrar açılış yapılması ve açılış bahanesiyle devlet imkanları kullanılarak miting yapılması ve belediyelerin dörtbir yandan mitinge vatandaşları bedava taşıması şimdi bunlar müslüman mümin öylemi ahirette her bir peygamber bunların yüzüne tükürecek islamı kullanıp islamı bilmeyenlere yanlış örnek oldukları ve bir çok insanı islamdan soğuttukları için.
Hizmetleri süresince yapmalarını gerektiren şeyleri iki saat içinde yapıyorlar, vallahi trajikomik.. Acısını çıkarmak için daha çok bilenecekler ... Sözde hizmet için o ceylan derisi koltuklarda oturan ve devletin sayısız imkanlarından faydalanan milletvekilleri,,zaten her birinizin aldığı onbeş-yirmi katı asgari ücret maaşınızın helal para olmadığını siz dahil cümle alem biliyor.
seçim rüşveti dağıtıldığından eminsiniz demekki nasıl önleyeceksiniz acaba seçim öncesi boş vaaadlerde dahilmi buna yine gündem boş laflarla dolu.
Bu başkan sabah sabah yürekmi yemiş..?
Diğer Haberler