Yük gemisi telekom kablolarına takıldı

Çanakkale Boğazı'ndan geçiş yaparken Çamburnu mevkiinde makine arızası yaparak önce sürüklenen, ardından da demir atan Siera Leone bayraklı çelik yüklü geminin çapası, deniz dibinde bulunan Türk Telekom'a ait fiber optik telefon kablolarına takıldı. Kaptan çapayı kesip deniz içine bıraktıktan sonra gemiyi kurtarmayı başardı.

Edinilen bilgiye göre Romanya'dan Yunanistan'a 2 bin 400 ton çelik götüren 3 bin 139 grostonluk Siera Leone bayraklı "Lady Shaımaa" isimli yük gemisi, Çanakkale Boğazı içinde Çamburnu mevkiinde sabah saatlerinde makine arızası yaparak, sürüklenmeye başladı. Durumun telsiz kanalı ile Deniz Trafik İstasyonu'na bildirilmesinin ardından bölgede güvenlik açısından bir römorkör gönderilirken, boğazdan geçiş yapan gemiler de dikkatli seyretmeleri konusunda uyarıldı. Gemi kaptanı sürüklenmeyi önlemek için bulunduğu yere demir atarak durmak istedi. Bunda da başarılı olan gemi kaptanı, bulunduğu yerde gemiyi durdurmayı başardı.

Ancak sabah saatlerinde yeniden demir almak isteyen gemi kaptanı, çapanın deniz içinde bulunan Türk Telekom'a ait fiber optik kablolara takıldığının farkına vardı.

Demir almak isteyen gemi kaptanı çapanın dipte bulunan kablolara takılması üzerine bunda başarılı olamayınca sonunda çapayı keserek deniz içine bırakma kararı aldı. Yaklaşık yarım saat süren çalışma sonunda geminin çapası kesilerek deniz içine bırakıldı. Arızalı gemi daha sonra römorkörlerin yedeğinde Karanlık liman bölgesine çekildi. Bu arada Gelibolu istikametinden tek taraflı olarak deniz trafiğine katılan Çanakkale Boğazı da geminin demirinin kesilip bölgeden çekilmesinin ardından yeniden trafiğe açıldı.

İHA