Yüksek tansiyonda yeni tedavi yöntemi

Erzurum (AA)- Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Dumlu tarafından, tavşanlar üzerinde yapılan araştırmada, tansiyonu ilaç almadan dengede tutabilen yeni tedavi yöntemi geliştirildi.

Doç. Dr. Dumlu'nun 2 yıl süren araştırmasında, hayat boyu ilaç kullanmak zorunda kalan tansiyon hastaları için umut verici bulgular elde edildiği bildirildi. Yüksek tansiyonu düşürecek yeni bir yöntemin bulunması amacıyla yapılan araştırmada, yüksek tansiyonlu tavşanlarda, tansiyon ayar merkezlerinden biri olan "kafa tabanının alt kısmında", yarım pirinç büyüklüğündeki yumru içinde bulunan sinir hücrelerinin sayısı tespit edildi.

Tansiyonu yüksek olan tavşanlarda söz konusu hücrelerin sayısının az olduğu, bu nedenle kan basıncı değerleriyle ilgili bilgilerin beyne tam iletilememesinin sonucu olarak tansiyonun düşürülemediği gözlendi. Bunun üzerine, tansiyon değerini ölçen söz konusu beyin sapındaki sinir hücrelerinin beyne ulaştırdığı sinyallerin güçlendirilmesi için düşük voltajlı elektrik akımı kullanıldı.

Elektrik akımıyla güçlenen sinyaller aracılığıyla ulaştırılan tansiyon değerlerinin, beyin tarafından yüksek bulunduğu ve bunun üzerine tansiyonu düşüren mekanizmaların harekete geçtiği belirlendi.Doç. Dr. Dumlu, araştırma sonuçlarıyla ilgili elektrik akımıyla, tansiyon değerini düşüren mekanizmaların harekete geçirilmesinin yeni
bir yöntem olduğunu söyledi. Araştırmalarının bir sonraki aşamasında da mercimek büyüklüğünde, dijital bir araç pili kullandıklarını anlatan Dumlu, söz konusu pille
beyne tansiyon değerleriyle ilgili bilgi taşıyan sinir liflerine elektrik akımı uygulandığını ve olumlu sonuçlar elde edildiğini ifade etti.

Dumlu, söz konusu yöntemin, özellikle beyin kanamalarında daha tehlikeli boyutlar kazanan tansiyonun tedavisinde de çeşitli mekanizmaları harekete geçirerek beyni koruyabildiğini tespit ettiklerini bildirdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler