HABER

Yükseköğretime geçiş sınavı kılavuzu hazır

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nın (YGS) kılavuzunun basılarak dağıtımına başlandığını bildirdi.

Yarımağan, sınava başvuruların 18 Ocak-12 Şubat arasında yapılacağını anımsattı. Kılavuzların basımının sürdüğünü, okullara da dağıtımının başladığını kaydetti.

Kılavuzda, YGS'nin kapsamı ve hangi derslerden kaç soru yöneltileceğinin yanı sıra ikinci aşama sınavlarına ilişkin tüm bilgiler yer alıyor.

Üniversite adayları, uzun yıllardır başlama saati 09.30 olarak belirlenen sınava bu yıldan itibaren saat 10.00'da girecekler. İkinci aşama sınavlarının sabah oturumları da saat 10.00'da başlayacak. Böylece adayların sınava geç kalma sorununun ortadan kaldırılması amaçlanıyor.

YGS, Türkiye'de tüm il merkezleri ve bazı illerdeki büyük ilçeler ile Lefkoşa'da olmak üzere toplam 160 merkezde gerçekleştirilecek. İkinci aşama sınavları olan LYS'ler ise sadece 81 il merkezi ile Lefkoşa'da yapılacak.

-SORULAR-

YGS'de Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri testleri uygulanacak. Adaylara her bir testten 40'ar soru yöneltilecek.

Türkçe testinde ''Türkçeyi kullanma gücü ile ilgili'' sorular yer alacak.

Sosyal Bilimler testinde, ''Sosyal bilimlerdeki temel kavram ve ilkelerle düşünmeye dayalı sorular'' bulunacak. Sosyal Bilimlerde Tarih'ten 17, Coğrafya'dan 14, Felsefe'den dokuz soru yöneltilecek.

Temel Matematik testinde adayların ''matematiksel ilişkilerden yararlanma gücü'' ölçülecek.

''Fen bilimlerindeki temel kavram ve ilkelerle düşünmeye dayalı'' soruların yer alacağı Fen Bilimleri testinde Fizik'ten 14, Kimya ve Biyoloji'den 13'er soru bulunacak.

YGS, 160 dakika sürecek.

-İNTERNETTEN ÖĞRENME TERCİHE BAĞLI-

Bu yıl uygulanacak sınavda sınav sonuçlarının öğrenilmesine ilişkin yeni bir kural getirildi.

Sınava başvuru sırasında formdaki ''İnternet üzerinden işlem yapmak istemiyorum'' seçeneğini işaretleyen adaylar sınav sonuçlarını internetten öğrenemeyecekler ve ayrıca internet üzerinden bazı işlemleri yapamayacaklar.

Sınav sonuçlarını internetten öğrenemeyecek adayların adreslerine sınav sonuç belgesi gönderilecek. Ayrıca internetten öğrenen adaylara da sınav sonuç belgesi iletilecek.

-SINAV ÜCRETLERİ-

Adaylar başvuru merkezlerinden içerisinde 2010-ÖSYS Aday Bilgi Formu da bulunan ''2010-ÖSYS Kılavuzu''nu 2 TL karşılığında edinebilecek.

YGS'ye girecek adaylar sınav ücreti olarak 35 TL, YGS'ye girmek istemeyen ancak sadece Sınavsız Geçişe başvurmak isteyen adaylar ise 10 TL ödeyecek.

Adaylar ödemelerini T.C Ziraat Bankası'nın, T. Vakıflar Bankası'nın, T. Halk Bankası'nın ve Akbank'ın tüm şubelerine, T. Garanti Bankası'na ise internetten yapılabilecek.

Üniversiteye girişte ikinci aşama sınavı olan Lisans Yerleştirme Sınavı'nın her bir sınavı için ise adaylardan 20 TL sınav ücreti alınacak. LYS'nin hepsine girecek adaylar 100 TL ödeyecek.

İkinci aşama sınavı olan LYS'ye başvurular 5-14 Mayıs 2010 tarihleri arasında alınacak ve sınav iki hafta sonu olmak üzere 19-20 Haziran ve 26-27 Haziran 2010 tarihlerinde yapılacak.

AA

Geri Dön