HABER

Yüksekova'da kıtlık

HAKKARİ (İHA) - Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nde ve Kandil Dağı eteklerinde bulunan Armutdüzü Köyü ve bağlı mezralarda yolların 2 aydan beri kapalı olması nedeniyle, temel gıda ile tüpgaz ve hayvan yemi sıkıntısı baş göstermeye başladı.

İlçe merkezine 52 kilometre uzaklıkta bulunan 3 bin 200 rakımlı Armutdüzü Köyü ve bağlı bulunan Aktoprak, Tepebaşı, Arpalı, Şahince, Korunak ile Yuvalı mezralarında yolların kapalı olması nedeniyle vatandaşlar otlu peynire talim ediyor. Yaya ulaşımının güçlükle yapıldığı yerleşim alanlarında, belli aralıklarla elektrik kesintilerinin meydana gelmesi vatandaşları bıktırdı. Güçlükle ilçe merkezine inebilen köylüler, ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra sırtlarında çuvallarla karlı ve dik yamaçları aşmak zorunda kaldılar.

Armutdüzü Köyü Muhtarı Cebrail Altıntaş, yollarının 2 aydan beri kapalı olması nedeniyle un, şeker, yağ, gaz ve hayvan yemi stoklarının tamamen tükendiğini söyledi. Otlu peynire talip olduklarını ifade eden Altıntaş, son atamayla köylerine tayini çıkan öğretmenlerin ise halen gelemediklerini kaydetti. Altıntaş, "Hastalarımızı 2 aydan beri kızaklarla aşağı indiriyor ve sedyelerle tekrar dağları aşarak köye çıkartıyoruz. Her şeyimiz sıkıntı haline dönüştü. Yolları açmak için bu bölgeye gelen görevliler, Valiliğe yanlış bilgi vererek yollarımızı açmadıkları halde açılmış gibi gösteriyorlar" diye konuştu.

Köye Hizmet Götürme Birliği yetkilileri ise, bölgede kar kalınlığının yer yer 5 metreyi bulduğunu ve çalışmaların güçlükle yürütüldüğünü belirtti. Bölgede bulunan köy ve bağlı mezra yollarının yaklaşık 1 aydır kapalı olduğunu ifade eden yetkililer, ekiplerin yol açmak için çalışmalarını aralıksız sürdürdüğünü dile getirdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön