HABER

Yumurta en kaliteli protein kaynağı

Yumurta en kaliteli protein kaynağı

KONYA (İHA) - Protein açısından oldukça zengin olan yumurta çabuk bozulabilen bir besin olduğu için alırken ve saklarken bazı hususlara dikkat edilmesi gerektiği belirtildi.

Türkiye Yumurta Üreticileri Derneği'nin resmi internet sitesinde yayınlanan bilgilere göre, yumurta yüksek değerde protein ihtiva ettiği için birçok yemekte kullanılabildiği ve yumurtada 10 temel aminoasitin mevcut olduğu ifade edilirken, yumurtanın ayrıca A, D, E vitaminleri, thiamin, niacin, riboflavin, demir ve fosfordan oluşan 11 temel gıdayı temin ettiği ifade ediliyor. Ayrıca yemeklere konulan birkaç yumurta (60-90 gr) balık veya beyaz et yerine geçebildiği belirtiliyor.

Sitede yer alan bilgilere göre, yumurtanın diğer besinler içinde en kaliteli proteine sahip olduğu belirtiliyor. Yumurta proteininde, insan vücudunda sentezlenemeyen ve kesinlikle besinlerle dışarıdan alınması gerekli olan elzem aminoasitlerinin yeterli ve dengeli miktarlarda bulunduğu, yumurta proteininden elde edilen faydanın yüzde 93.7 iken bu değerin sütte yüzde 83.5, balıkta yüzde 76, sığır etinde yüzde 74.3, olduğu ifade ediliyor.

Uzmanların yeterli ve dengeli beslenmede, özellikle mental ve fiziki yönden hızlı bir büyüme ve gelişme döneminde olan çocukların protein tüketimlerinin en az yarısının hayvansal kaynaklı olması önerildiğinin vurgulandığı sitede, çocuk beslenmesinde örnek protein kaynağı olan yumurtaya gereken önemin verilmesi gerektiği dile getiriliyor. Açıklamada, yumurtanın D vitamini yönünden de zengin bir besin olduğu ve D vitamininin sınırlı besin kaynaklarında bulunduğu belirtilirken, gelişme dönemindeki çocukların güneş ışınlarından yeterince yararlanılırsa ve yumurta tüketirlerse D vitamini eksikliğine bağlı kemik bozukluklarının oluşmayacağı dile getiriliyor.

Sitede yer alan bilgilere göre, yumurta alırken tazeliğine dikkat edilmesi gerektiği ve alındıktan sonra doğru koşullarda saklanmasının önemi vurgulanıyor. 10-20 derece arasında muhafaza edilerek 20 gün içinde tüketiciye sunulmuş yumurtanın taze olduğunun belirtildiği açıklamada, yumurtanın alındıktan sonra 20 dereceyi geçmeyen oda koşullarında 30 gün içinde tüketilmesi gerektiği, eğer 4 derecelik buzdolabı koşullarında saklanıyorsa yumurtaların 2 ay içinde tüketilmesi gerektiği ifade ediliyor.

Açıklamada, yumurtanın taze olduğunun ancak kırıldığında anlaşılabileceği, kırılan yumurtalarda hava boşluğu derin değil ve akla sarı yüksek bir durumda ise yumurtanın taze olduğunun anlaşıldığı belirtiliyor.

Satın alınan yumurtanın kabuğunda delik ya da çatlak olmamasına dikkat edilmesi gerektiğinin de vurgulandığı açıklamada, bakkal, market ve pazarlarda güneş altında satılan yumurtaların fazla tercih edilmemesi gerektiği, bunlar yerine raflarda soğutucular içerisinde satışa sunulan yumurtaların tercih edilmesi gerektiği dile getiriliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön