YURTHABER

Yumurta Üretim Merkezinde Rağbet "köy" Yumurtasına

Türkiye'nin kanatlı havan besiciliği ve yumurta üreticiliğinde önemli merkez olan Afyonkarahisar'ın Başmakçı ilçesinde, vatandaşlar köyde yetişen tavuk ve yumurtaya rağbet

Türkiye'nin kanatlı havan besiciliği ve yumurta üreticiliğinde önemli merkez olan Afyonkarahisar'ın Başmakçı ilçesinde, vatandaşlar köyde yetişen tavuk ve yumurtaya rağbet gösteriyor.

Yumurta üretimi ve kanatlı hayvan besiciliğinde çok sayıda modern tesise sahip olan Başmakçı ilçesi, üreticilerin kurdukları Başmakçı Tavukçuluk Kooperatifi ile de ulusal düzeyde yumurta fiyatlarının belirlenmesinde önemli bir rol üstleniyor. Tesisler oluşturduğu istihdam ve ekonomik girdileriyle Başmakçı'ya katkı sağlarken, "yumurta üretim merkezi"nde yaşayan ilçe sakinleri ise, tüketim için "köy yumurtası"nı ve tavuğunu tercih ediyor.

Çığrı köyündeki evinin bahçesinde tavuk besleyen Ahmet Akkaya, elde ettiği günlük yumurtalar için ilçe sakinlerinden büyük talep gördüğünü belirtti.

-Köy yumurtasına talep, her geçen gün artıyor-

Akkaya, AA muhabirine, atalarından öğrendiği şekilde kendisinin ve yakın çevresinin günlük yumurta ihtiyacını karşılamak için tavuk beslediğini aktardı. "Köy yumurtalarına", önce şehre yerleşen çocuklarının çevrelerinden, daha sonra da Başmakçı sakinlerinden talep almaya başladığını kaydeden Akkaya, her geçen gün müşteri sayısının arttığını bildirdi.

Son yıllarda köy yumurtası ve tavuğuna artan bu ilgiyi, kendisi gibi tavuk besleyen diğer köylülerin de yaşadığını ifade eden Akkaya, "Çocuklarıma, dostlarıma doğal yumurta vermek için tavuk besliyorum. Köy yumurtası, suni yemle beslenen tavuk ve üretilen yumurtalardan çok lezzeti ve besleyici. İnsanlar suni yiyeceklere doymuş, sağlıklı gıda tüketmek istiyor. Son dönemde köy yumurtasına gelen talepler beni şaşırtıyor, karşılayamıyoruz" dedi.

Talepleri biraz olsa da karşılamak amacıyla tavuk sayısını arttırdığını bildiren Akkaya, ticari bir kaygısının bulunmadığını ifade etti.

Akkaya, köy yumurtasının 40-50 kuruştan, kesilmiş köy tavuğunun ise 30-40 liradan satıldığını söyledi.

Muhabir: Esma Eser / Serdar Yılmaz

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın