HABER

Yunan basını: "Türk çalımı"

ATİNA (İHA) - Ankara'nın Avrupa Birliği'ne (AB) yaptığı iki limanı bir yıllığına Rumlara açma önerisi, Yunan medyasında geniş yankı buldu.

Ta Nea gazetesi, "Türk çalımı" başlığıyla duyurduğu haberinde Türk hükümetinin AB ile müzakerelerde son haftaların en büyük adımını attığını belirterek, ancak bu adımın aslında AB'nin liderler zirvesinde Türkiye aleyhine alınacak kararın yumuşaması için atıldığını yazdı. Gazete Türkiye'nin halen hangi limanı açacağını açıklamadığını belirterek, Atina ile Lefkoşa arasında şu saatlerde çok önemli telefon trafiği yaşandığını da yazdı.

Haberi "Türkiye'den Kıbrıs konusunda atak" başlığıyla duyuran Kathimerini, AB içerisinde Türkiye'nin olumlu bir rol oynamak istediği izlenimini oluşturmak istediğini belirtti. Gazete Atina'nın dikkatli adımlarla tüm verileri incelediğini ve hala ne tür bir politika izleyeceğini bilmediğini de yorumuna ekledi.

Ethnos gazetesi de, "Türkiye'den siyasi komplo" başlığıyla duyurduğu haberinde, Türk hükümetinin İngiltere'nin desteği ile AB kanunlarını çiğnemeye çalıştığını iddia etti. Ethnos, Türkiye'nin AB konusunda attığı bu adımın aslında Avrupalı liderlerin çoğunluğunun daha önce haberdar olduğunu da savundu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön