HABER

Yunanistan, sallandı

Atina - Yunanistan'ın Mora yarımadasında Richter ölçeğine göre 4.4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiği bildirildi.

Atina Yerbilimleri Enstitüsü, bugün saat 00.26'da meydana gelen sarsıntının merkez üssünün, başkent Atina'nın 200 km batısında, Mora'nın "İlia" bölgesinde yer alan "Andravida" sahil kenti olduğunu duyurdu. Can ve mal kaybına yol açmayan sarsıntının, İyon denizi adaları ile yarımada da hissedildiği kaydedildi.

Andravida'da geçen yıl 8 Haziranda da Richter ölçeğine göre 6.5 büyüklüğünde bir sarsıntı meydana gelmişti. Tüm Yunanistan'da hissedilen sarsıntı, 2 kişinin yaşamını yitirmesine, onlarca kişinin yaralanmasına ve bölgede ciddi maddi hasar meydana gelmesine yol açmıştı. Bu depremi, büyüklükleri 4.7'ye de ulaşabilen artçı sarsıntılar takip etmişti.

Öte yandan söz konusu sarsıntı ile bu sabaha karşı meydan gelen deprem arasındaki olası bağlantı hakkında açıklama yapan enstitü yetkilileri, "Artçı bir sarsıntının söz konusu olduğu" değerlendirmesinde bulundu. Andravida yakınlarında 14 Temmuz 1993 tarihinde de 5.5 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiş, 1998 ile 2002 yıllarında da sismik aktivite olmuştu.

Öte yandan Yunanistan'da 9 Ocakta da hafif şiddette depremler meydana gelmişti. Yunan basın yayın organları, sabaha karşı saat 04.10'da meydana gelen 3 büyüklüğündeki ilk depremin merkez üssünün, Atina'nın kuzeyinde yer alan "Parnitha" dağı olduğunu duyurmuştu.

Orta Ege'de yer alan Siroz adası açıklarında, saat 05.10'da meydana gelen ikinci depremin ise 3.2 büyüklüğünde olduğu belirtilen haberlerde, saat 06.39'da da Eğriboz (Evia) adasının "Madudi" sahil kenti açıklarında 2.5 büyüklüğünde sarsıntı olduğu kaydedilmişti.

Öte yandan 8 Ocakta da Mora yarımadasındaki "Fthiotida" kenti yakınlarında saat 17.12'de 3.4, "Kalamata" kentinin 65 km güneybatısındaki "Methoni" yerleşim birimi yakınlarında ise saat 18.47'de 2.6 büyüklüğünde iki deprem kaydedildiği açıklanmıştı. Depremlerin can ve mal kaybına yol açmadıkları da belirtilmişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler