HABER

Yunanistan'da 17 Kasım terör örgütü tetikçisine destek gösterisi

Gösteri sonrası çıkan olaylarda yüzleri maskeli bir grup, PASOK bürolarına molotofkokteylleri ile saldırdı

ATİNA (AA) - Yunanistan'da aralarında Türk diplomatların da bulunduğu çok sayıda kişiyi katleden 17 Kasım terör örgütü üyesi Dimitris Kufodinas için düzenlenen destek gösterisinde olaylar çıktı.

Başkent Atina'da toplanan yaklaşık 700 kişilik grup, hapishaneden izin talebi reddedilen açlık grevindeki Kufodinas için destek gösterisi düzenledi.

Gösteri sonunda yüzleri maskeli bir grup kent merkezi yakınlarındaki PASOK partisinin bürolarına molotofkokteyli ile saldırdı.

Onlarca molotofkokteyli atılan binada maddi hasar oluşurken yaralanan olmadığı bildirildi.

Daha önce yaklaşık 2 yıllık bir dönemde toplam 6 kez izin verilerek dışarı çıkan, bir önceki talebi reddedilen Kufodinas mayıs ayı başında açlık grevine başlamıştı. Kufodinas, kontrol altında tutulmak üzere hastaneye kaldırılmıştı.

Bunun üzerine bir grup Atina merkezindeki bir sokaktaki onlarca lüks mağazanın vitrinlerine çekiçlerle saldırı düzenlemişti.

Kufodinas, geçen yıl sonunda ise yüksek güvenlikli Koridallos Kapalı Cezaevi'nden Volos kentindeki bir açık cezaevine nakledilmişti.

Terör suçlarından 16 kez müebbet hapis cezasına mahkum edilen "Lukas" kod adlı Kufodinas'ın daha önce aldığı izinler ve açık cezaevine nakledilmesi, başta Türkiye olmak üzere ABD ve İngiltere'nin tepkilerine neden olmuştu.

Türk Dışişleri Bakanlığınca yapılan açıklamada, "Diplomatlarımızın canına kıymış hükümlü bir teröriste hoşgörü gösterilmesi, şehitlerimizin anısına ve acılı ailelerine yapılan büyük bir saygısızlıktır." ifadelerine yer verilerek karar kınanmıştı.

Yunanistan'da yasalar, cezaevinde 8 yıl kalan mahkumlara izin hakkı tanıyor. Cezaevi kurulunca onaylanan izinlerde, mahkumun işlediği suçlar değil cezaevindeki tutumu göz önüne alınıyor.

17 Kasım terör örgütü, 1991-1994 yıllarında Türkiye'nin Atina Büyükelçiliğinde görevli diplomatlar Çetin Görgü ve Ömer Sipahioğlu'nu şehit, Büyükelçilik Müsteşarı Deniz Bölükbaşı, İdari Ataşe Nilgün Keçeci ve şoför Adil Yıldırım'ı yaralamıştı.

Geri Dön