HABER

Yunanistan'da büyük eylem günü

Yunanistan'da Albaylar cuntasını deviren 17 Kasım eylemlerinin yıldönümünde, başkent Atina'da büyük bir gösteri planlanıyor. Gösteriye kemer sıkma önlemlerine öfkeil kalabalıkların katılması bekleniyor.

Yunanistan, 1973'te Albaylar Cuntasının devrilmesiyle sonuçlanan öğrenci eylemlerinin yıldönümünde büyük bir gösteriye hazırlanıyor.

Yürüyüşe, ülkenin büyüyen kamu borcu krizi nedeniyle uygulamak zorunda kaldığı kesintilere karşı çıkanların da katılması bekleniyor.

Gösteride yaşanması muhtemel şiddet olaylarına karşı başkent Atina'da geniş güvenlik önlemleri alındı. Yürüyüş nedeniyle yedi bin polis görevlendirildi.

Eylem, Yunanistan'daki geçici hükümetin dün güvenoyu almasını izliyor.

Teknokratlardan oluşan yeni hükümet, Yunanistan'ın kredi taksitlerini alabilmesi için bir kurtarma planını onaylamak ve reform taahhütlerinde bulunmak zorunda.

Atina'da her yıl yapılan 17 Kasım yürüyüşüne geleneksel olarak büyük kalabalıklar katılıyor.

Tarih tekerrür eder mi?

Eylemciler, o dönem cuntayı komünizme karşı bir tampon olarak gören Washington'ın askeri yönetime verdiği desteği protesto etmek için Politeknik Üniversitesi'nden ABD Büyükelçiliği'ne doğru yürüyor.

Ancak Atina'daki BBC Muhabiri Mark Lowen, bu kez yürüyüşün kemer sıkma önlemlerine öfkeli Yunanlıları da çekebileceğini belirtiyor.

17 Kasım 1973'teki yürüyüş, cunta yönetimine son veren süreci başlatmıştı.

Muhabirimiz, bu kez hükümetin tarihin tekerrür etmemesini umduğunu belirtiyor.

Yunan hükümeti, kemer sıkma önlemlerinin gerekli olduğunu söylüyor.

Ancak koalisyon hükümetindeki önde gelen iki partinin liderleri, kurtarma paketi için gereken kemer sıkma önlemlerinin altına imza atmakta isteksiz.

Ancak her iki lider de güvenoylamasında Lucas Papademos liderliğindeki teknokratlardan oluşan hükümete destek verdi.

Geri Dön