HABER

Yunanistan'da cunta protestosu

ATİNA (İHA) - Yunanistan'da askeri cuntanın 17 Kasım 1973 tarihinde üniversitelere girişinin 33. yılı, her yıl olduğu gibi bu yılda protesto gösterileriyle anıldı. 20 binin üstünde Yunanlının katıldığı protesto gösterisi sırasında göstericiler ve polis arasında şiddetli çatışmalar meydana geldi.

Göstericiler, Atina'nın Klatmonos Meydanı'nda 17 Kasım 1973 tarihinde Atina Politexnio Üniversitesi'nde hayatını kaybeden 35 öğrenci ve ağır yaralanan bin 400 öğrenciyi Yunan bayrağı üzerine çiçek atarak andı. Protestocular daha sonra yerel saatle 16.00 civarında ABD Elçiliği'ne gitmek üzere yürüyüşe başladı.

Gösterinin gerçekleştiği şehir merkezinde 5 bin 500 polis görev yaptı. Polis ve göstericiler arasındaki ilk gerginlik Yunanistan Meclisi yakınında Vasillis Sofias Caddesi üzerinde yaşanırken, daha sonra Hilton Otel güzergahında şiddetli çatışmalar yaşandı. Çatışmada 1 öğrenci ve 2 polis memuru ağır yaralanırken, edinilen ilk bilgilere göre, 30'dan fazla gösterici de gözaltına alındı. Polis, çatışmada çok sayıda göz yaşartıcı bomba ve biber gazı kullandı.

Çatışma nedeniyle yürüyüşe kısa bir süre ara veren gösteri konvoyu, daha sonra ABD Elçiliği önünde radikal sağ ve sol grup öğrenciler kendi aralarında çatışmasına sahne oldu.

Geç saatlere kadar devam eden gösteri sebebiyle Atina şehir merkezinde uzun süre yollar trafiğe kapanırken, son edinilen bilgiye göre gösteri öncesi gözaltına alınan 96 Yunan vatandaşının 50'sinin serbest bırakıldığı açıklandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön