HABER

Yunanistan'da din adamına "ırkçı" saldırı

İSKEÇE (İHA) - Batı Trakya Türk Azınlığı Vaaz ve İrşat Heyeti sabık Başkanı Abdullah Çolak ve oğlu İrfan Çolak'ın 11 Şubat günü ırkçı bir saldırıya maruz kaldığı öğrenildi.

Abdullah Çolak ve oğlu bir Yunan babayla oğlu tarafından 'araçlarıyla yolu kapattıkları' gerekçesiyle 11 Şubat günü öldüresiye dövüldü. Oğlunu Türkiye'deki okuluna uğurlarken arabasını evinin önüne çeken Abdullah Çolak, bavullarını yüklemek üzereyken aynı yoldan geçmek isteyen saldırganların önce Abdullah Çolak'a, "Pis Türkler. Siz bunu hep yapıyorsunuz, yollarımızı da kapatıyorsunuz. Siz kimsiniz ki bizler sizleri bekleyelim. Fazla olmaya başladınız" diyerek sözlü tacizde bulundukları bildirildi. Saldırganların, olayı izlemekte olan İrfan Çolak'a da, "Sen ne bakıyorsun öyle? Sizin bakmaya bile hakkınız yok, bakmaya da, konuşmaya da" dedikten sonra, Vaaz ve İrşat Heyeti eski Başkanı Abdullah Çolak ve oğlunu hastanelik oluncaya kadar dövdükleri öğrenildi.

Edinilen bilgilere göre, saldırganlardan biri daha önce de 'yolu kapatma' bahanesiyle saldırdığı İskeçe Müftüsü Mehmet Emin Aga'nın torununu hastanelik etti. Pek çok kere Yunanistan'da yaşayan Türk vatandaşlarına sözlü tacizde bulunan ve fiziksel şiddet uygulayan söz konusu saldırganın Batı Trakya Türk Azınlığı tarafından 'Türk karşıtı güçlerin adamı' olarak tanımlandığı öğrenilirken, İskeçe Emniyet Müdürlüğü'nün Abdullah ve İrfan Çolak'ın uğradığı ırkçı saldırıyı, "Sıradan bir kavga. Olayda her iki tarafın da suçu var ve olay fazla büyütülmemeli. Zira azınlıkta bu hadiseyi istismar etmek isteyenler olacaktır ki bu da bölge için hiç iyi olmaz" şeklinde yorumladıkları öğrenildi.

Batı Trakya'da yayınlanan Türk Millet gazetesinin haberine göre, Abdullah Çolak ve oğlu İrfan Çolak muayene edildiği sırada bazı polis görevlileri Abdullah Çolak'a gelerek saldırgan hakkında şikayette bulunmamasının kendisi için daha iyi olacağını telkin etmeye çalıştı. Yunan polisinin, vatandaşları koruyacağı yerde, suçluları kollayarak mağdur tarafı tehdit etmesi Batı Trakya Türk azınlığının tepkisine neden olurken, Yunanistan'da yaşayan vatandaşlarımız, bu tarz olaylarla sık sık karşılaştıklarını ifade etti.

Ayrıca Yunan polisinin saldırganın fotoğrafını çeken Millet gazetesi muhabiri Bilal Budur'un üzerine yürüyerek, "Sen beni çekemezsin, benim birçok tanıdıklarım var ona göre" diyerek tehditler savurduğu kaydedildi. Polisin saldırganın fotoğrafını çeken Millet gazetesi muhabirinin fotoğraf makinesini almaya çalışması dikkat çekerken, Yunan emniyet görevlilerinin bu girişimi gazete çalışanlarınca engellendi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler