Yunanistan'da yarın hayat duracak

Atina (AA)- Yunanistan'da kamu ve özel sektör çalışanları, hükümetin, çeşitli meslek kuruluşlarının oluşturduğu 155 emeklilik fonunu yeni bir yasal düzenlemeyle 5 fonun çatısı altında toplamayı hedefleyen sosyal güvenlik reformu girişimini protesto etmek amacıyla yarın ülke genelinde 24 saatlik grev yapacak.

Yunanistan İşçi Sendikaları Konfederasyonu (GSEE) ile Yunanistan Kamu Çalışanları Konfederasyonunun (ADEDY) çağrısıyla yapılacak greve yerel yönetim, banka, elektrik ve su işleri çalışanları, toplu taşıma araçlarında görevli personel, sivil havayolu çalışanları ile basın-yayın çalışanlarının katılacağı açıklandı.

Grev süresince tüm devlet daireleri ve bankaların kapalı kalacağı, metro, otobüs, troleybüs ve tramvay dahil tüm toplu taşıma araçlarının sefere çıkmayacağı, yerel yönetim çalışanlarının da hizmet vermeyeceği belirtildi.

Sivil havayolu taşımacılığı çalışanlarının da greve iş bırakma eylemleriyle katılmaları çerçevesinde iç ve dış hatlarda çok sayıda seferin iptal edildiği açıklandı.
Öte yandan, basın-yayın organları çalışanlarının da greve katılacak olmaları nedeniyle basın toplantıları ile benzeri etkinlikler iptal edilirken, kamu ve özel televizyon kanalları, radyo istasyonları ve haber ajanslarının haber yayınlarını durduracakları belirtildi.

Bu arada, çeşitli emekçi örgütleri de yeni yasal düzenlemenin parlamento genel kurulunda görüşülmeye başlanacağı 20 Marta kadar, daha önce başlatmış oldukları eylemleri sürdüreceklerini duyurdular.

Ülke genelinde 11 gündür grev yapan belediye temizlik işçileri eylemlerine yarınki grevden sonra da devam edeceklerini açıklarken, yüksek gerilim hatlarının bakım ve işletimini yapan Kamu Enerji Şirketi (OAP) çalışanları, ülkede yer yer elektrik kesintilerine yol açan grevlerini sürdüreceklerini belirttiler.