HABER

Yurdun çeşitli yerlerinde İsrail saldırıları protesto edildi

Ankara (AA)- İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları, yurdun çeşitli yerlerinde cuma namazı sonrası yapılan gösterilerle protesto edildi.

Saldırılarda, hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı. Mersin'de, Ulu Cami'de cuma namazı çıkışı toplanan, aralarında kadınlarında bulunduğu bir grup, attıkları sloganlarla İsrail'i protesto ederek, Filistin halkına destek verdi. Saadet Partisi Mersin Gençlik Kolları Başkanı Murat Seskin, grup adına yaptığı açıklamada, İsrail güçlerinin Gazze'ye yönelik düzenlediği ve halen sürdürdüğü saldırıları kınadıklarını bildirdi.

Gösteride, temsili olarak İsrail bayrağının yakılması sırasında gruptan bir kişinin içinde benzin olan pet şişeyi tekmelemesi üzerine, bazı kişiler yanma tehlikesi geçirdi.
Grup, açıklamanın ardından dağıldı. Van'da, Hazreti Ömer Camisi'nde, cuma namazı çıkışı toplanan grup, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği hava saldırısını protesto etti.
Samsun'da, Site Cami'ne gelen bazı vatandaşlar cuma namazı sonrası İsrail aleyhine slogan atarak, saldırıların durdurulmasını istedi. Bazı guruplar da 4 Ocakta İstanbul'da yapılacak miting için camiden çıkan vatandaşlara broşür dağıttı.

Bu arada aralarında kadınların da bulunduğu protestocular, gıyabi cenaze namazı kılarak dua etti. Rize'deki sivil toplum kuruluşları tarafından Sahil Camisi'nde cuma
namazının ardından düzenlenen protesto gösterisinde, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda ölen Filistinliler için gıyabi cenaze namazı kılındı. Gıyabi cenaze namazının ardından gruptakiler bir süre yürüyüş yaptı. Diyarbakır'da Ulu Cami'de, Kayseri'de Hunat Camisi'nde ve İzmit Fevziye Caminde toplanan gruplarda, cuma namazının ardından İsrail'in hava saldırıları sonucu Gazze'de hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kıldı.

Ayrıca Tokat'ta, Sivas'ın Gürün ilçesinde ve Şanlıurfa'da cuma namazı çıkışı toplanan vatandaşlar, saldırılarda hayatını kaybeden Filistinliler için gıyabi cenaze namazı kıldı. Namazda bazı katılımcıların gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön