HABER

Yurt genelinde kar yağışı

İSTANBUL (İHA) - Orta Akdeniz ve Balkanlar'dan gelen soğuk ve yağışlı hava nedeniyle yurdun büyük kesiminde etkili olan kar yağışı, hayatı olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor.

Yoğun kar yağışı nedeniyle Kütahya, Konya ve Afyon'da okullar 1-2 günlük sürelerle tatil edildi. Kapanan yüzlerce köy yolu ulaşıma açılmaya çalışılırken, trafik ekipleri sürücüleri, zincir takmadan yola çıkımamaları konusunda uyarıyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, Akdeniz, İç Anadolu'nun güneyi, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu'nun doğusu ile zamanla Marmara'nın batısıyla kıyı Ege yağışlı geçiyor. Ege ve Akdeniz kıyılarında yağmur, diğer yerlerde kar yağışı sürüyor. Yurdun iç ve doğu kesimlerinde sabah saatlerinde yoğun olmak üzere sis görüldü.

Yurdun büyük kesimini etkisi altına alan kar, Karaman'da hayatı olumsuz yönde etkiliyor. Edinilen bilgilere göre, Karaman merkeze bağlı 42 köy yolu ulaşıma kapandı. Meteoroloji yetkilileri, kar kalınlığının merkezde 16 santimetreye ulaştığını, kar yağışının yarın da aralıklarla devam edeceğini bildirdi. Kapalı köy yollarını açma çalışmaları devam ederken, zincirsiz araçların trafiğe çıkmasına trafik ekiplerince izin verilmiyor.

Afyon'da dün gece başlayan kar yağışı, kentte hayatı felç etti. Kar kalınlığının şehir merkezinde 15, yüksek kesimlerde ise 35 santimetreyi bulduğu öğrenildi. Dün gece saat 22:00 sıralarında başlayan ve sabaha kadar devam eden yoğun kar yağışı sebebiyle şehiriçi ve şehirlerarası yollarda aksamalar meydana geldi. Afyon-Antalya Karayolu'ndaki Damlalı Boğazı, Afyon-Ankara Karayolu'ndaki Köroğlu Beli, Afyon-Uşak Karayolu'ndaki Dumlu rampaları ve Afyon-Kütahya Karayolu üzerindeki Bayramgazi rampalarında ulaşım güçlükle sağlanıyor. Köy Hizmetleri İl Müdürü Züahir Kötürgü, Afyon'da şu ana kadar kapanan köy yolu olmadığını söyledi.

DOĞU ANADOLU'DA KIŞ ŞİDDETİNİ ARTIRDI Van'da belli aralıklarla devam eden kar yağışı, 64 köy yolunun kapanmasına neden oldu. Yetkililer karla mücadele çalışmalarının devam ettiğini, yoğun kar yağışı sebebiyle zaman zaman çalışmaların aksadığını bildirdi. Kar yağışının durması halinde kapalı tüm yolların açılacağı belirtildi.

Kış şartlarının ağır geçtiği Erzurum'da, belediyeler karla mücadele çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Toplam 42 mahalle, 880 sokak ve 125 caddeden oluşan yaklaşık 300 bin nüfuslu Yakutiye Belediyesi'nin karla mücadele için tüm imkanlarını seferber ettiği bildirildi. Yakutiye Belediye Başkanı Ebubekir Üstün Gülakar, stoklarında bin ton tuz ve 2 bin 500 metreküp alanda kullanılmak üzere curuf bulunduğunu belirterek, bir hafta içerisinde cadde ve sokaklara yaklaşık 100 ton tuzun döküldüğünü söyledi.

Başkan Gülakar, önümüzdeki günlerde karla mücadele ekiplerine takviye amacıyla 10 adet yeni kamyon ve 3 adet loder daha almayı planladıklarını ifade etti.
Erzurum'da 19, Ağrı'da 64, Erzincan'da 1 ve Iğdır'da 25 olmak üzere toplam 109 köy yolunun ulaşıma kapandığı bildirildi. Köy Hizmetleri Erzurum İl Müdürü Cengiz Karabulut, 150 araç ve 300 personel ile sürdürülen karla mücadele çalışmalarının 24 saat aralıksız olarak devam ettirildiğini açıkladı. Karabulut, Erzurum'da bugüne kadar toplam 3 bin 500 kilometrelik yolda karla mücadele çalışması yapıldığını, bunun için de yaklaşık 1.2 trilyon lira harcama yaptıklarına dikkat çekti.
Meteoroloji yetkilileri, bölgede gece en düşük hava sıcaklığının eksi 20 derece ile Erzurum'da yaşandığını belirttiler. Kar kalınlıklarının Erzurum'da 13, Erzincan'da 4, Kars'ta 17, Ağrı'da 12, Ardahan'da 16, Palandöken kayak tesislerinde ise 40 santimetre olduğu bildirildi. Yetkililer, akşam saatlerinde bölgenin yeniden yağışlı havanın etkisine gireceğini kaydettiler.

ANTALYA'YA MEVSİMİN İLK KARI Antalya'ya 45 kilometre uzaklıkta merkeze bağlı Dağbeli Beldesi'nde mevsimin ilk karı sevinçle karşılandı. Sabah uyandıklarında bembeyaz sokakları gören belde sakinleri kar yağışını türkülerle kutladı. Antalya-Burdur Karayolu'nun 40. kilometresinden itibaren etkili olan yoğun kar ve sis nedeniyle yetkililer geniş çaplı önlem aldı. Dağbeli Beldesi sakinleri, sabah uyandıklarında, beyaza bürünen sokaklarla karşılaştı. Kar yağışını sevinçle karşılayan belde sakinleri, sokaklarda kartopu oynadı. Dağbelililer, kar manzarası karşısında çok sevindiklerini belirterek, "Her yer bembeyaz oldu. Beyaz, temizlik, huzur ve ferahlık demektir. Antalya'da yaşayanların çoğunluğu bize telefon açıp karın yağıp yağmadığını soruyor. Kar yağdığını öğrenince kartopu oynamak için buraya gelirler" diye konuştu.

Öte yandan, Antalya Büyükşehir Belediyesi, vatandaşlara sağanak yağış ve şiddetli rüzgar uyarısında bulundu. Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, 19-20 Aralık günlerinde sağanak yağış ve kuvvetli rüzgar beklendiği belirtilerek, vatandaşların dikkatli olması istendi. Söz konusu tarihlerde yoğun yağış ile saatteki hızı 50-75 kilometreye ulaşan kuvvetli rüzgar beklendiğine dikkat çeken Başkan Vekili İbrahim Koç, Büyükşehir Belediyesi'nin gereken önlemleri aldığını bildirdi. Koç, "Başta itfaiyemiz olmak üzere ilgili birimlerimiz uyarıldı. Ekiplerimiz 24 saat hazır olacaklar. Bu arada, Antalyalı vatandaşlarımızın da duyarlı olmaları gerekiyor. Güçlü rüzgar beklendiği için odun ve kömür sobası kullanan vatandaşlarımız ile seracıların da tedbirli olmalarında fayda var" dedi.

Mardin'e yağan mevsiminin ilk karı hayatı felç etti. Sabah saatlerinde başlayan ve aralıksız devam eden kar yağışı ile birlikte ulaşım aksarken, öğrencilere okula gidiş dönüşlerinde velileri refakat etmek zorunda kaldı. Karayolları Mardin 93. Şube Şefliği ile Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü ekipleri, şehir içindeki çalışmalar2Ebubekir Üstün Gülakar, stoklarında bin ton tuz ve 2 ını sürdürüyor. Mardin şehir merkezinde 23, yüksek kesimlerde ise 50 santimetreye ulaşan kar nedeniyle birçok köy yolunun ulaşıma kapandığı belirtildi. Mardin-Diyarbakır Karayolu, aşırı yağış sebebi ile kısa süreli olarak ulaşıma kapanırken, kar temizleme ekiplerinin çalışmaları sonucu ulaşıma açıldı. Yetkililer 9 ilçe, 510 köy ve 121 mezra da kar temizleme çalışmalarının aralıksız devam ettiğini belirtti.

Orta Akdeniz ve Balkanlar'dan gelen soğuk havanın etkisiyle öğle saatlerinde başlayan kar yağışı Kayseri'de hayatı olumsuz etkiledi. Erciyes Dağı'nın yüksek kesimlerine sabah saatlerinde yağmaya başlayan karın 40 santimetreye ulaştığı bildirildi. Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü Kayseri Bölge Müdürü Ziya Çolak, Orta Akdeniz ve Balkanlar'dan gelen soğuk ve yağışlı havanın Kayseri ve çevresinde 2 gün daha etkili olacağını kaydetti. Soğuk ve yağışlı havanın pazar günü etkisini kaybedeceğini ifade eden Çolak, fırtına ve buzlanmaya karşı vatandaşların daha dikkatli olması gerektiğini belirtti. Erciyes Dağı'nın 3 bin 500 metre yüksekliğindeki Çobanini ve Şeytanderesi bölgelerine yağan karın 40 santimetreye, Erciyes Kayak Merkezi'nde ise kar kalınlığının 12 santimetreye ulaştığı bildirildi. Etkili olan kar yağışıyla birlikte hava sıcaklığı, Erciyes Kayak Tesisleri'nde -8 dereceye kadar düşerken, Erciyes Dağı'nın eteklerindeki yerleşim birimlerinde ise sıcaklık -5 derece olarak ölçüldü.

OKULLAR TATİL EDİLDİ Kütahya'da sabaha karşı başlayan kar yağışı şehirde hayatı felç ederken, taşımalı eğitimde aksamalara sebep oldu. Kar kalınlığının şehir merkezinde 15, yüksek kesimlerde ise 30 santimetreye ulaştığı bildirildi. Yoğun kar yağışı nedeniyle Kütahya merkeze bağlı Kızılcaören ve Makasalanı, Aslanapa İlçesi'ne bağlı Çömlekçi ve Emet'e bağlı Abaş köylerinin yolları ulaşıma kapanırken, bu köylerde taşımalı eğitime 1 gün ara verildiği öğrenildi. Köy Hizmetleri ekipleri, kapanan köy yollarını açmak için çalışmalara başladı.

Konya'da devam eden yoğun kar yağışı nedeniyle okulların 2 gün tatil edildiği bildirildi. Konya Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, yoğun kar yağışı nedeniyle Konya merkez, merkez ilçeleri ile merkeze bağlı köy ve beldelerde ilköğretim ve ortaöğretim okullarının 19-20 Aralık günlerinde tatil edildiği belirtildi.

Afyon'da dün gece başlayan yoğun kar yağışı nedeniyle okullar 1 gün süre ile tatil edildi. Afyon Valisi Ahmet Özyurt, olumsuz hava şartları nedeniyle Afyon merkez ve ilçelerinde bulunan ilköğretim okullarının 1 gün süreyle tatil edildiğini açıkladı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön