HABER

Yurtdışından İlginç mal talepleri

ANKARA (İHA) - Türk ihracatçısı son yıllarda yeni pazarlara daha çok önem vermeye başladı. Ülkelerin taleplerini değerlendiren Türk ihracatçıları, dansöz kıyafetinden döner bıçağına kadar pek çok ilginç ürünü ihraç ediyor.

Yurt dışından gelen ilginç mal taleplerine bakıldığında, Amerika; Türkiye'den ihraç malı olarak meyan kökü, mendil, dansöz kıyafeti, otantik giysiler ve çömlek isterken, Almanya; tavuk bacağı, çörek otu yağı, şal, Fransa; kemik yağı, defolu mallar, kayısı ve kiraz çekirdeği, İtalya; yılan balığı, keçi kılı, şamdan, İngiltere; namaz takkesi, seccade, Hollanda; döner bıçağı, Kore; nargile, kedi bağırsağı, tavuk bacağı, Rusya; hurda gübre, prezarvatif ve prezarvatif makineleri, İsviçre; her türlü sürüngen hayvan, avcı kıyafetleri, idrar torbası, Macaristan; deniz tuzu, Birleşik Arap Emirlikleri; kullanılmış oto lastiği, Japonya da nazar boncuğu talep ediyor.

1965 yılından beri ihracatı yapılan nazar boncuğuna olan ilginin son yıllarda daha da arttığı bildiriliyor. Hediyelik eşya grubunda yerini alan nazar boncuğuna en büyük talep Amerika, Avrupa ve Arap ülkelerinden geliyor. Nazar boncuğunun ünü özellikle Türkiye'ye gelen turistler vasıtasıyla yayılıyor. Ülkelerine yöresel ürünü götüren turistler, nazar boncuğunun yurt dışında hızla tanınmasını sağlıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön