HABER

Yurtta lodos ve yağış

Yurtta etkili lodos ve yağış, yaşamı ve ulaşımı olumsuz etkiliyor.

ANKARA (A.A) - Muş'ta etkili lodos nedeniyle 5 caminin minaresi yıkıldı, çok sayıda ev ve iş yerinin çatısı uçtu.

Muş Valisi Erdoğan Bektaş, yüksek şiddette, uzun süren fırtınada büyük maddi hasar oluştuğunu belirterek, elektrik kesintisi yaşanan Hasköy ve Korkut'taki kaloriferli okullarda yarın eğitime 1 gün ara verildiğini söyledi.

Merkezde de fırtınada hasar gören Gazi ve Fatih ilköğretim okullarının tatil edilebileceğini bildiren Bektaş, bu okulların tatil edilip edilmeyeceğine her iki okulun durumu yeniden değerlendirildikten sonra karar verileceğini ifade etti.

Muş Belediye Başkan Vekili Rıfat Özen, lodosun etkisiyle birçok binada hasar meydana geldiğini bildirdi.

Yaklaşık 500 ev ve iş yerinin çatısının uçtuğunu, 5 caminin minaresinin yıkıldığını belirten Özen, ''Ekiplerimiz gece yarısından bu yana seferber oldu. Binalardan uçan çatılar yolları kapladı. Yolları temizleyerek ulaşıma açmaya çalışıyoruz'' dedi.

Yeşilyurt Mahallesi'nde yıkılan Beraat Camisi'nin minaresinin 8 kişinin kaldığı evin üzerine düştüğünü bildiren Özen, evin bir bölümünün çöktüğünü, ölen ve yaralanan olmadığını kaydetti.

TEDAŞ Muş Müessese Müdürü Murat Karagüzel de lodosun enerji nakil hatlarında hasara yol açtığını, Varto, Korkut, Hasköy, Bulanık ve Malazgirt ilçeleri ile köylerine enerji verilemediğini bildirdi.

Karagüzel, ''Etkili lodos nedeniyle enerji nakil hatlarımızda büyük zarar meydana geldi. Şu ana kadar 50 elektrik direğinin yıkıldığını tespit ettik. Henüz köylere girebilmiş değiliz. Muhtemelen köylerde de elektrik direkleri yıkılmıştır'' diye konuştu.

-VAN-

Anadolujet'in Ankara-Van seferini yapan uçağı, Van'daki olumsuz hava koşulları nedeniyle Diyarbakır'a iniş yaptı.

Van'ın Gevaş ilçesine etkili olan kar yağışı ve fırtına nedeniyle elektrik verilemiyor.

Kar yağışı ve fırtına nedeniyle Van-Hakkari kara yolu Güzeldere mevkisinde 2 tırın kayarak yolu kapatması nedeniyle ulaşım sağlanamıyor.

Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü ekiplerinin yolu trafiğe açma çalışmalarına başladığı, bölgede çok sayıda aracın bekletildiği bildirildi.

Karayolları yetkilileri, sürücüleri zincir ve çekme halatı olmadan trafiğe çıkmamaları konusunda uyardı.

-ERZURUM-

Erzurum'da gece başlayan ve aralıklarla sabaha kadar süren kar yağışının ardından kar kalınlığı 7 santimetre olarak ölçüldü.

Kar yağışının ulaşımı olumsuz etkilediği bölgede trafik zaman zaman aksıyor. Belediye ekipleri, kent merkezindeki kar birikintisini kamyonlarla şehir merkezi dışına taşıyor, kara yolları ekipleri, kar temizliği ve tuzlama çalışması yapıyor.

Bu arada, kar yağışı, Palandöken Kayak Merkezi'ndeki otel işletmecileri ve kayakseverlerin yüzünü güldürdü. Son günlerde mevsim normallerinin üzerinde etkili olan sıcaklıklar nedeniyle kar kalınlığının azaldığını belirten otel yetkilileri, son kar yağışıyla birlikte pistlerde kar kalınlığının 60 santimetreye ulaştığını söyledi.

Meteoroloji yetkilileri, akşam saatlerinden itibaren kar yağışının yeniden etkili olmasının beklendiğini bildirdi.

Bölgede gece en düşük hava sıcaklıklığın Erzurum'da eksi 2, Ardahan ve Ağrı'da eksi 1, Erzincan'da 2, Iğdır'da 5 derece olduğu belirtildi.

Öte yandan, kar yağışı nedeniyle Erzurum'da 267 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor. İl Özel İdaresi Müdürlüğü ekipleri, kapanan köy yollarında karla mücadele çalışması başlattı.

-BURSA-

Kayak ve kış turizminin önemli merkezlerinden Uludağ'da kar kalınlığı 50 santimetreyi geçti.

Uludağ Meteoroloji İstasyonu yetkililerinden alınan bilgiye göre, lodos yüzünden yılbaşı akşamında kar kalınlığı 12 santimetrenin altına düşen Uludağ'da dün öğle saatlerinde başlayan kar yağışı etkisini sürdürüyor.

Yağışın yarın öğle saatlerine kadar devam etmesinin beklendiği Uludağ oteller bölgesinde kar kalınlığının yarım metreyi geçtiği bildirildi.

-ELAZIĞ-

Elazığ Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, dün saat 21.00 sıralarında başlayan şiddetli yağmur sonucu metrekareye 13.8 kilogram yağış düştü.

Yağmur nedeniyle bazı ana caddelerin suyla kaplandığı, kanalizasyonların yer yer taştığı gözlendi. Yağış nedeniyle Sürsürü, Olgunlar, Mustafapaşa ve Salıbaba mahallelerinde çok sayıda ev ile apartmanın zemin ve bodrum katları su altında kaldı. Belediye ekipleri, motopomplarla evlerdeki suyu tahliye etmeye çalışıyor.

Su baskınının önlenmesi için düşük seviyeli evlerin önüne iş makineleriyle toprak bentler yapıldığı gözlendi.

Meteoroloji yetkilileri, kentte yarın havanın rüzgarlı olacağını, etkili yağış beklenmediğini bildirdi.

-İZMİR-

İzmir'in Karşıyaka ilçesi Bostanlı semtinde lodos nedeniyle denizin taşmasının ardından, İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Arama Kurtarma Sağlık (AKS) 110 ekipleri tahliye çalışmalarını sürdürüyor.

Bölgede su tahliye çalışmalarını yürüten AKS 110 ekipleri, İzmir ve çevresinde su baskınına karşı gerekli tedbirlerin alındığını bildirdi.

İzmir Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri, sabah saatlerinde lodosun etkili olduğu kentte rüzgarın öğle saatlerinden itibaren Kıyı Ege'de kuzey ve kuzey batı yönlerden orta kuvvette estiğini belirtti.

Yetkililer, yarından itibaren İzmir ve çevresinde hava sıcaklığının 4-6 derece düşeceğini kaydetti.

-ADANA-

Adana'nın Tufanbeyli ilçesinde gece etkili olan ve hızı saatte 74 kilometreye ulaşan fırtına, bazı evlerin çatılarının uçmasına neden oldu.

Fırtına nedeniyle ilçeye enerji sağlayan ana trafoda çıkan yangın büyümeden söndürüldü. Çatılardan kopan sac ve tahta parçaları dolayısıyla elektrik ve telefon telleri zarar gördü. Bu nedenle ilçede iki mahalleye elektrik verilemiyor.

Kaymakamlıkça başlatılan hasar tespit çalışmalarında, ilk belirlemelere göre 3 evde ağır hasar meydana geldi.

Geri Dön