Yüzden duyguları algılayan cihaz

Geliştirilen teknoloji sayesinde mutlu olup olmadığınız kolayca anlaşılabilecek. Hem de tek ihtiyacınız olan basit bir kamera.

Yüzden duyguları algılayan cihaz

İnsanlarla konuşmadan veya yalnızca yüz ifadeleriyle normal şartlarda duyguları anlamak pek de kolay bir durum değildir. Hem herkesin farklı bir kişilikte olması ve olaylara farklı tepkiler vermeleri duyguların ne yönde olduğunu anlamayı zorlaştırır. Ancak yeni geliştirilen bir yazılım sayesinde insanların tepkileri çok daha kolay bir şekilde ölçülebilecek.

Söz konusu teknoloji, insan yüzündeki mimiklerin analiziyle çalışıyor. Gözlerin, burnun ve ağzın konumunu algılayarak söz konusu mimiklerin ne anlama geldiğini bir tablo aracılığıyla ortaya koyan yazılım sayesinde insanların ruh halleri çok daha net bir şekilde anlaşılabiliyor. Mutluluk, mutsuzluk, şaşkınlık, korku, iğrenme ve kızma gibi duyguları algılayabilen teknolojinin genel kullanım alanlarını ise radyo ve televizyon programları ile reklamlar oluşturuyor. Örneğin yeni bir program yayına gireceği zaman veya yeni bir reklam kampanyası başlatılmak istendiğinde bir gruba bu görüntüler izlettiriliyor ve tepkileri ölçülüyor. Bu sayede reklamın veya programın başarılı olup olmadığı kolaylıkla tespit ediliyor.

Bu teknoloji halka açık bir şekilde kullanılmıyor. Yani denemeniz şu an için mümkün değil. Ancak yakın zamanda televizyonda yayınlanacak programların, gazetedeki reklamların ve radyodaki yayınların içeriğini bu tarz test programları belirleyebilir. Böylece insanların daha çok hoşuna giden yapımlar ortaya konabilir.

18 Megapiksel Kameralı Galaxy S4 Çakması

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler